ads ads ads ads ads ads
بازدید

علی(ع) در خطبه غدیریه چه فرمود؟

۱۲ آبان ۱۳۹۱

در دوره حاکمیت علي (ع)  روز عید غدیر با جمعه مصادف شد. مسلمانان حضور چشم‏گیري پیدا کردند و آن

حضرت براي اقامه نماز جمعه و خواندن خطبه ‏هاي آن در برابر مردم قرار گرفت. …

بسم الله
النور

فروشگاه بزرگ عرضه محصولات مذهبی
شامل DVD و VCD های جلسات روضه،مداحی و سخنرانی

تارنمای بزرگ فرهنگ عشق افتتاح شد

برای بازدید محصولات و خرید از این فروشگاه کلیک نمایید

فروشگاه
مذهبی  تارنمای بزرگ
فرهنگ عشق


توجه:                                 توجه:

تسهیلات
جدید خرید
دی وی دی جلسات مذهبی از فرهنگ عشق

(کلیک کنید)


مجله تصویری فرهنگ عشق

امکان جدید در فرهنگ عشق:(تمامی پستهای فرهنگ عشق را صفحه به
صفحه ورق بزنید)

۲۵ ۲۴ ۲۲ ۲۱ ۲۰ ۱۹ ۱۸ ۱۷ ۱۶ ۱۵ ۱۴ ۱۳ ۱۲ ۱۱ ۱۰ ۹ ۸ ۷ ۶ ۵ ۴ ۳ ۲ ۱
۵۰ ۴۹ ۴۸ ۴۲ ۴۱ ۴۰ ۳۹ ۳۸ ۳۷ ۳۶ ۳۵ ۳۴ ۳۳ ۳۲ ۳۱ ۳۰ ۲۹ ۲۸ ۲۷ ۲۶

در دوره حاکمیت علي (ع) اتفاقا روز عید غدیر با جمعه مصادف شد. مسلمانان حضور چشم‏گیري پیدا کردند و آن حضرت براي اقامه نماز جمعه و خواندن خطبه‏هاي آن در برابر مردم قرار گرفت. …

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری : حسین بن‏ علي(ع) مي‏گوید: پنج ساعت از روز گذشته بود[قبل از اذان ظهر]، که پدرم خطبه‏ها را آغاز کرد. او نخست به حمد و ثناي حضرت حق پرداخت، صفات ربوبي‏اش را برشمرد، حاکمیت مطلق را از آن وي دانست، نعمت‏هایش را مورد توجه قرار داد و بعد خطاب به مردم فرمود: خداوند تعالي امروز دو عید بسیار بزرگ [جمعه و غدیر] را براي شما در یک زمان قرار داده است؛ دو عیدي که هر یک فلسفه وجودي دیگري را تکامل مي‏بخشدو به وسیله هر یک هدایت در دیگري اثر مي‏بخشد… سپس فرمود: توحید و ایمان به یگانگي خداوند پذیرفته نمي‏شود مگر با اعتراف به نبوت پیامبرش محمد(ص) و دین و شریعت محمد(ص) پذیرفته نمي‏شود مگر با قبول ولایت امر کسي که خدا فرمان ولایتش را داده است؛ و همه این امور سامان نمي‏پذیرد مگر بعد از توسل و تمسک به اهل ولایت.

غدیر از نگاه مولي الموحدین علي(ع)

سپس فرمود: خداوند در روز غدیر (1) آنچه در باره منتخبین خود اراده کرد بر پیامبرش فرو فرستاد، به او فرمان داد تا ولایت و وصایت را ابلاغ کند و مجال را از کافران و منافقان بگیرد نگران گزند دشمنان نباشد .روز غدیر قدر و منزلت بسیار دارد، در آن روز گشایشهاي الهي فرا رسیده و حجتش بر همه تمام شده است. امروز روز روشنگري و اظهار عقیده از جایگاه بلند و روشن است، امروز روز تکامل دین و روز وفاي به عهد است. غدیر روز (2) [رسول الله(ص)] و مشهود [علي بن‏ابي‏طالب(ع)] است، روز در هم ریختن پیمانهاي زیر پرده کفر و نفاق است، روز آشکار شدن حقایق اصیل اسلام است، روز ذلت و خواري شیطان است، روز استدلال و برهان است، روز جدا شدن صفوف کساني است که آن را تکذیب مي‏کردند امروز بزرگترین روزي است که عده‏اي از شما از آن اعراض کردید، روز هدایت و امتحان بندگان خداست، روز آشکار شدن کینه‏هاي نهفته در دلها و سینه‏هاست، روز عرضه نصوص [سخنان بدون ابهام پیامبر (ص)] بر افراد مؤمن و دلباخته [اهل الخصوص‏] است، غدیر روز شیث پیامبر(ع) است، روز ادریس و یوشع و شمعون و …

منشور علوي(ع) در عید غدیر

امیر مؤمنان(ع) در قسمت آخر خطبه فرمود: رحمت خدا بر شما اي مسلمانان، بعد از برگشت از این اجتماع بزرگ امروز [غدیر] را عید بگیرید: [و با انجام امور ذیل آن را بزرگ بشمارید] .

الف) نعمت را بر افراد خانواده و خویشاوندانتان گسترش دهید و نیکي و بخشش پیشه کنید . (3)

ب) به برادران دیني خویش به قدر توان نیکي و بخشش کنید. (4) و (5)

ج) خداي را در برابر نعمتهایي که به شما ارزاني داشته، شکرگزار باشید.

د) کنار یکدیگر جمع شوید تا خداوند اجتماع شما را فراگیر و گیراتر سازد.

ه) به یکدیگر نیکي کنید تا خداوند به شما الفت و مهرباني بیشتر عنایت کند.

و) نعمت‏هاي الهي را به یکدیگر تبریک و تهنیت گویید همان طور که خداوند [در این روز] با اعطاي اجر و ثوابي بیش از دیگر اعیاد به شما تهنیت مي‏گوید. بعد فرمود: کمک‏هاي مالي به دیگران در امروز (غدیر) به اموالتان برکت مي‏بخشد و بر عمرتان مي‏افزاید: مهرباني به دیگران سبب رحمت و عنایات حق خواهد شد.

ز) با خوش‏رویي و شادماني یکدیگر را در آغوش بگیرید.

ح) خداوند را بر توفیقات خویش سپاس گویید.

ط) از فقرا و ضعیفاني که چشم به کمک شما دارند دیدن کنید، به زیارتشان بروید و با آنان در خوراکشان همراه شوید. بعد حضرت فرمود: یک درهم کمک به فقرا در روز عید غدیر با دویست‏هزار درهم برابر است، بلکه بیشتر خواهد بود.

ي) وقتي یکدیگر را ملاقات کردید مصافحه کنید، به هم تبریک بگویید و سلام کنید، که پیامبر خدا(ص) به من چنین فرمان داد. (6)

پي‏نوشت ها:

1ـ از روز غدیر خم در روایت تعبیر به «یوم الدوح» شده است که این واژه هم در روایات و هم در اشعار به کار گرفته شده است. (بحارالانوار، ج 94، ص 115).

2 و 3)ـ تفسیر شاهد و مشهود را مي‏توان در موارد ذیل یافت: اصول کافي، ج 1، ص 425، ح 69؛ بحارالانوار، ج 35، ص 386، ح 1؛ ج 36، ص 114، ح .61

4 و 5)ـ در ترجمه عبارات تلفیق شده است.

6ـ بحارالانوار، ج 95، ص 118 ـ 112، ح 8، مقداري از خطبه امیرالمؤمنین(ع) نقل شده توسط امام حسین(ع).

ثبت نام در چهارمین طرح قرائت دسته جمعی قرآن تارنمای فرهنگ عشق هدیه به روح امام حسین(ع)


ارسال دیدگاه

 دیدگاه شما بعد از بررسی مدیر افزوده خواهد شد.ads ads
موضوعات