ads ads ads ads ads ads

داعشی ها که هستند، چه می خواهند، قدرتشان چه میزان است؟

۲۹ خرداد ۱۳۹۳

در گفتگو با یک منبع آگاه منطقه ایی اعلام شد:

هرچه میخواهید در مورد گروه تروریستی داعش بدانید…

اقدامات خرابکارانه و وحشیانه گروهک تروریستی و تکفیری داعش در عراق طی روزهای گذشته به یکی از مهمترین سوژه های خبری رسانه های داخلی و خارجی تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی “خیبرآنلاین”، رفتار ددمنشانه تکفیری های داعش از چند منظر موردتوجه افکار عمومی قرار گرفته است که کشتار وحشیانه مسلمانان اعم از شیعه و سنی، رفتار خباثت بار آنان با زنان تحت مساله جهاد نکاح اجباری، چگونگی پیشروی سریع آنان در برخی مناطق عراق، نحوه تامین و ارسال تجهیزات و سلاح موردنیاز تروریست ها، سکوت دیکتاتورهای منطقه در قبال جنایات تروریست های هم مسلک با آنان، میزان قوا و نیروی انسانی و نیز رفتار نظامی و جنگی آنها و در نهایتا سرنوشت عراق و سوریه در جنگ با تروریست ها از جمله موضوعاتی است که رسانه ها و افکار عمومی جهان و جامعه ایرانی را سرگرم خود نموده است.

پدیده گروهک تکفیری داعش، درواقع ثمره یک سلسله اقدامات و برنامه ریزی های پیچیده و مشترک میان آمریکا، غرب و برخی کشورهای منطقه و دیکتاتورهای عربی است که با چند هدف مشترک مانند به انحراف کشاندن موج بیداری اسلامی ملت های مسلمان، حفظ امنیت رژیم صهیونیستی، شکستن محور مقاومت فعال شده و بسیاری از فعالان آن، به جهت کج فهمی از دین، به عنوان عروسک های خیمه شب بازی دشمنان اسلام، مشغول خدمت بی منت به استکبار جهانی هستند و البته بسیاری از آنان مواضع ضدآمریکایی نیز دارند اما دقیقا در طرح و برنامه سرویس های اطلاعاتی آمریکایی و با پشتیبانی دلارهای نفتی سعودی و قطر در راستای منافع آمریکا اقدام می کنند.

براساس این گزارش، برای آشنایی هرچه بیشتر در این زمینه، خبرنگار ما با یک منبع آگاه که از نزدیک شاهد رفتار داعشی ها در سوریه و عراق بوده است، گفتگویی داشت که بنا به رعایت مسایل امنیتی، بخش قابل توجه این گفتگو به صورت امانت در اختیار ما قرار گرفته و قسمت های دیگری از آن منتشر می شود.

این منبع آگاه درباره مسایل اعتقادی گروهک تروریستی داعش معتقد است: آنها افراد بنیادگرای افراطی هستند که نه شیعه را قبول دارند و نه سنی های معمول را. نکته جالب توجه اینجاست که داعشی ها حتی افزاد حزب بعث صدام را کافر می دانند. به همین جهت، رفتار وحشیانه آنها با کسانی که در مقابلشان می ایستند، بی آنکه به دین و مذهبشان توجه کنند، کاملا بی رحمانه و ضدانسانی است به طوری که حتی به کلیساهای مسیحیان نیز رحم نمی کنند و چه بسیار مردان سنی مذهبی که توسط این جماعت سر بریده شده اند. البته، نسبت با شیعیان از خشم و غیظ بیشتری رفتار می کنند.

این منبع آگاه که از نزدیک و در عرصه میدانی با تکفیری های داعش برخورد داشته، پیرامون نیروی انسانی و نوع عملیات نظامی آنها می گوید: داعش از لحاظ نیروی انسانی گروه بسیار کوچک و در خوشبینانه ترین حالت چند هزار نفری هستند اما با استفاده از تکنیک های جنگ روانی و نیز، با اتاق فکر پنهانی که در عقبه آنها از سوی برخی کشورهای منطقه و استکبار شکل گرفته و مشورت و راهبرد می دهد، در هر مرحله و عملیاتی، با بخشی از معترضین نسبت به وضع موجود در هر منطقه، هدف مشترک طراحی می کنند و بدینوسیله، نسبت به افزایش صوری و مجازی نیروی انسانی خود اقدام می کنند. به عنوان مثال، در عملیاتی که منجر به سقوط موصل شد، با گروه نقشبندیه عزت ابراهیم الدوری (فرد شماره دو حکومت صدام) هدف مشترک نابودی دولت مستقر در عراق را طراحی کردند و این درحالی اتفاق افتاد که داعش، عزت ابراهیم را فردی کافر می داند و قبلا برای کشتن وی برنامه ریزی کرده بودند.

وی درباره نحوه عملیات تکفیری های داعش نیز بیان می کند: آنها تروریست هایی آموزش دیده برای جنگ شهری هستند به نحوی که پس از ورود به یک شهر، بلافاصله و در کمترین زمان ممکن نسبت به حفر تونل های زیرزمینی و نیز ارتباط شبکه ای میان منازل اقدام می کنند و بدین ترتیب، پس از نفوذ به یک منطقه، به جهت رفتار زیرزمینی آنها، بازپس گیری بخش اشغال شده با مشکل مواجه می شود.

این منبع آگاه با اشاره به حمایت های برخی دیکتاتورها و کشورهای منطقه از این گروهک تروریستی می گوید: باتوجه به اسرایی که از آنها گرفته شده و نیز کشته هایی که در بین داعش مشاهده می شود، به نظر می رسد برخی سران مرتجع عرب با همکاری قطعی آمریکا و برنامه ریزی پشت پرده اسراییل می خواهند با حمایت از این تروریست ها با یک تیر دو نشان بزنند؛ اولا ضمن ایجاد درگیری انحرافی اینچنینی میان مسلمانان، موج بیداری اسلامی که اوج گرفته و هرزمان احتمال نفوذ آن به کشورهایی مانند عربستان می رود، را به انحراف بکشانند. ثانیا با شناسایی برخی تندروهایی که نسبت به آنان احساس خطر می کنند، و ایجاد یک فضای احساسی و تبلیغاتی، راه پیوستن آنان به داعش را هموار کنند تا بدین ترتیب، از شر خرابکاری های احتمالی آنها نجات پیدا کنند. این مساله، طی دو سال اخیر از سوی کشورهای اروپایی نیز پیگیری شده است که به تازگی، برخی از پیوستگان به داعش با تله فریبی که برای آنان پهن شده بود، آشنا شدند و حملات کلامی را علیه کشورهایی اعزامی خود آغاز کرده اند و احتمال قطع همکاری آنها با داعش و بازگشت به کشوری که تابعیت خود را دارند و سپس انتقام سخت از فریب کاری آنها به شدت افزایش یافته است.

وی نکته مهمی که از سوی سران داعش در مباحث فرقه ای و داغ کردن اختلافات و شعله ور نمودن کینه های بی جهت میان مذاهب مسلمانان را مورد توجه قرار داده و بیان می کند: داعش با سوءاستفاده از برخی شبکه های ماهواره ای که ظاهرا منتسب به شیعیان هستند اما از لس آنجلس و لندن پخش می شوند، و انتشار پرشمار کلیپ هایی از آنها که طی آن به مقدسات اهل سنت توهین کرده اند، می کوشند تا آتش کینه و عداوت را میان فرق اسلامی شعله ور نموده و از این افزایش اختلاف، بهره مندی لازم را ببرند. آنها برای متشرع نشان دادن خود، از الفاظ و ادبیات سنتی و قدیمی استفاده می کنند و به عنوان مثال به جای فرماندار، از عنوان “والی” نام می برند؛ در منطقه تحت سیطره خود مقررات خاص و سختگیرانه تری نسبت به طالبان در افغانستان وضع می کنند و برای بسیاری از تفریحات سالم مردم و جوانان، حکم تعزیری شدیدی اعلام می کنند. در واقع، با چنین رفتاری می خواهند بنیادگراهای سنتی اندیش را به خود متمایل نمایند اما همزمان، بحث سخیف جهاد نکاح زنان را بالاجبار در موصل پیاده می کنند. یا با نشان دادن افراطی تصاویر سربریدن، اقدامات ضدانسانی خود را به تصویر می کشند که جمع این دو اقدام متناقض، آنان را در تنگنا قرار داده است.

این منبع آگاه درباره نقاط ضعف داعش به نکات مهمی اشاره کرد که به رعایت مسایل امنیتی در اینجا فقط به یک نکته اشاره می شود: آنها به جهت اینکه اصولا نمی دانند نهایتا در پی چه هستند و نیز، عدم راهبری دقیق و جامع با اهداف اعلام شده قبلی، در هر منطقه ای که وارد می شوند، پس از مدت کوتاهی اشغال، دچار خوددرگیری و اختلاف می شوند. به کرات دیده شده که داعشی ها درون خود و نیز با گروه هایی که به صورت کوتاه مدت هدف مشترک برنامه ریزی کرده اند، به اختلاف خورده و به سوی یکدیگر اسلحه می کشند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به نقش سرویس های جاسوسی در دادن اطلاعات به سران داعش می پردازد و بیان می کند: در معدود عملیات هایی که آنها به موفقیت می رسند، نقش سرویس های جاسوسی آمریکا، رژیم صهیونیستی و نیز سرویس های امنیتی و اطلاعاتی برخی کشورهای منطقه به وضوح قابل رویت است. وقتی یک گروه کوچک داعشی وارد یک شهر یا منطقه ای می شود که قبلا در آن حضور نداشته، از کجا می داند که مراکز اصلی و حیاتی آن شهر کجاست؟ راه های ورودی و خروجی مختلف آن شهر کجاست؟ اینها را تنها از طریق جاسوسانی که قبل از ورود آنها به آن منطقه در آنجا مستقر شده اند، شناسایی می کند. همچنین، نفوذ در میان قوای لشکری و کشوری عراق و هموارکردن راه ورود آنها بر اثر خیانت این افراد، نکته مهم دیگری است که باید نسبت به آن دقت شود.

این منبع آگاه به جنگ روانی روزافزون تکفیری های داعش که توسط نیروهای حرفه ای غربی و آمریکایی صورت
می گیرد، می پردازد و می گوید: اگرچه داعش یک گروه وحشی و ضدبشری است که شیعه و سنی نمی شناسد و تنها درصدد تخریب زیرساخت های کشورهای مسلمان و تضعیف آنهاست اما پرداختن بیش از اندازه به این گروه چندهزار نفری و بزرگنمایی نسبت به اقدامات آنها در راستای تخریب افکار عمومی و القای ترس و هراس، یکی از اهداف این جنگ روانی است. همچنین، نیروهای نفوذی و رسانه ای آنان می کوشند با فضاسازی ذهنی برای مخاطبان رسانه های بین المللی، فضای فکری منطقه هدف خود را جهت تسخیر و اشغال توسط تروریست ها آماده کنند و بدین ترتیب مشاهده می شود که در موصل، به فاصله کمتر از سه ساعت و با اعلام حمله داعش به آن، به جهت جنگ روانی قبلی که صورت گرفته بود، به سرعت نزدیک به 500 هزار نفر فرار را بر قرار ترجیح داده و یک شهر خالی از سکنه و آماده را تقدیم آنها می کنند. شهری که مسئول کشوری و لشگری اش نفوذی تروریست ها بودند و مردمش نیز تحت تاثیر جنگ روانی، می گریزند. اینگونه است که می بینید داعش به سرعت موصل را می گیرد، اما برای پیشروی به بغداد، به جهت آمادگی بیشتر مردم، دچار مشکل شده است.

وی همچنین حضور نظامی ایران در عراق یک عملیات روانی دیگر در راستای ایجاد اختلاف فرقه ای و دعوای قدیمی عرب و عجم دانسته و معتقد است: چنانچه دولت و مردم عراق از ایران هرنوع کمکی بخواهند، قطعا ملت ایران به عنوان یک کشور همسایه که اشتراکات بسیاری با ملت عراق دارد، به آنها کمک خواهند کرد اما اولا تاکنون آنها کمک میدانی درخواست نکرده اند. ضمن اینکه داعش کوچکتر از آن است که قوای نظامی دو کشور بخواهند با آن درگیری فیزیکی داشته باشند. اگر ارتش عراق نیز در روزهای نخستین تهاجم آنها دچار شکست و عقب نشینی شد، تنها به جهت خیانت سران منطقه ای آن بوده است که همینک، با تجمیع قوا و بازنگری در وضعیت ارتش و نیز تشکیل مدل مردمی مانند بسیج در ایران، قوای عراقی ابتکار عمل را در دست گرفته و خواهند گرفت. در کنار این مساله، البته ایران به کشورهای دوست و همسایه خود که نیاز به کمک و مشورت داشته باشند، تجربیات گرانسنگ خود را دراختیار آنان قرار می دهد اما حضور نظامی در عراق، تاکنون یک بلوف روانی و سیاسی بوده است تا به واسطه دامن زدن به برخی اختلافات بی مورد، به رفتار وحشیانه داعش جنبه حق به جانبی بدهند.

همانگونه که ذکر شد، این منبع آگاه، نکات مهم دیگری نیز درباره داعش، اهداف اعلام نشده آنها، حامیان آشکار و پنهان و برخی مسایل دیگر مطرح کرد که همینک به جهت رعایت مسایل امنیتی از انتشار آن خودداری می کنیم اما شاید در آینده و با عوض شدن شرایط، در صورت صلاحدید نسبت به نشر آنها اقدام نماییم.


ارسال دیدگاه

 دیدگاه شما بعد از بررسی مدیر افزوده خواهد شد.ads ads
موضوعات