ads ads ads ads ads ads
a.berand
بازدید

آیا داعش وارد خاک ایران شده است؟

۲ شهریور ۱۳۹۳

 

 

ابنا ـ تحولات همسایه غربی ایران و بروز جنایات غیرانسانی تروریست‌های داعش نگرانی‌هایی را برای کشورهای منطقه ایجاد کرده است. برخلاف برخی نگاه‌ها و تحلیل‌ها که نگاه تقلیل گرایانه‌ای نسبت به داعش دارد و این گروهک تروریستی را فاقد قدرت می‌داند، این گروه داعیه دار تشکیل خلافت اسلامی است و از حمایت‌های مالی و نظامی کشورهای منطقه و خارج از منطقه برخوردار است. انتخاب نخست‌وزیر جدید عراق و تحرکات وی برای تشکیل دولت ملی در این کشور برخی نگرانی‌ها را تبدیل به امید کرده است.

تحولات این روزهای عراق را با دکتر رسول خضری نماینده مردم پیرانشهر و سردشت از شهرهای همجوار با مرزهای عراق مرور کردیم.
*آقای خضری! در برخی رسانه‌ها خبرهایی مبنی بر نفوذ اعضای گروهک تروریستی داعش به خاک ایران منتشر شده بود. شما چه اطلاعی در این باره دارید؟
هیچ نیرویی از اعضای داعش وارد خاک ایران نشده است. من اخیراً در نشست سپاه شهدای آذربایجان غربی با حضور سردار یزدی معاون پارلمانی فرمانده سپاه شرکت کردم که در آنجا هم تأکید شد این قبیل خبر‌ها شایعه و از اساس دروغ است. مرزهای ایران در غرب کشور امن است و همین امنیت به مردم منطقه دلگرمی و اطمینان خاطر داده است. این امنیت پایدار و مواضع ایران باعث اعتماد کردهای عراق هم شده است. من نمی‌دانم این شایعات در کجا ساخته می‌شود اما با اطمینان می‌گویم که نیروهای داعش هیچ ورودی به مرزهای ایران نداشته‌اند.
*در تحولات عراق و تعیین نخست‌وزیر جدید این کشور دیپلماسی کشورمان را چگونه دیدید؟
موضع ایران و حمایت از نخست‌وزیر جدید بسیار مناسب بود. شاید برخی انتظار داشتند ایران با حمایت از نوری مالکی باعث تداوم یا تشدید بحران در عراق شود اما دیدیم حفظ یکپارچگی و وحدت ملی در عراق برای ایران اهمیت داشت و آقای شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی هم در مجلس از فرایند قانونی تعیین نخست‌وزیر عراق اعلام حمایت کردند. الان چشم‌انداز آینده عراق در گرو میزان همبستگی و وحدت ملی آنهاست. هر چه این انسجام بیشتر باشد قدرت مانور تروریست‌هایی مانند داعش و بازماندگان رژیم بعث کمتر می‌شود.
*به نظر شما چه اهدافی در پشت پرده تشکیل داعش دنبال می‌شود؟
خاستگاه اصلی داعش یا به گفته خودشان دولت اسلامی در میان سنی‌های افراطی و بعثی بازمانده از زمان صدام است. بحران سوریه کمک کرد تا تعداد این‌ها به حدود ۱۵ هزار نفر برسد که گفته می‌شود ۶ هزار نفر آن‌ها در عراق مستقر هستند. تحلیل من این است که فرمانده جنگ چه در غزه و چه در سوریه و عراق، استکبار جهانی و اسرائیل است. این‌ها تغییر نقشه جغرافیایی منطقه را از قبل در دستور کار دارند و حالا جنگ مذهب علیه مذهب راه انداخته‌اند تا به آن اهداف برسند. عملکرد آن‌ها باعث تفرقه بین مذاهب مختلف می‌شود تا منطقه همیشه ناامن باشد و اهداف و منافع آن‌ها که در گرو تفرقه است تأمین شود.
*چه زمینه‌های داخلی در عراق قدرت گرفتن تروریست‌ها را تشدید کرد؟ گفته می‌شود طولانی شدن فرایند تشکیل دولت جدید در عراق و اختلافات سیاسی در این کشور زمینه را برای نفوذ سریع آن‌ها فراهم آورد؟
نیروهای به‌جا مانده از حزب بعث پتانسیل اصلی ناآرامی‌ها در عراق بود و بحران سوریه کمک کرد تا این نیروهای افراطی حوزه جغرافیایی لازم را برای رشد و توسعه پیدا کنند. بعضی از کشورهای منطقه مانند قطر و عربستان هم با دلارهای نفتی به این نیرو‌ها کمک کردند. این‌ها با این کمک‌ها به جان مردم افتادند و یک چهره بسیار زشت و غیرانسانی از اسلام نشان می‌دهند. این آرزوی دیرینه صهیونیست‌ها و دشمنان اسلام است که ضمن برجسته کردن اختلافات مذهبی میان مسلمانان چهره هولناک و وحشت زایی از اسلام ارائه کنند. اختلافات سیاسی داخلی هم به قدرت گرفتن تروریست‌ها کمک کرد. قطعاً تأخیر در تشکیل دولت ملی در این کشور در پیشروی‌های داعش تأثیر داشت. این انتقاد هم به دولت عراق وارد است که اگر از ابتدا بدرستی عمل می‌کرد و یک برنامه‌ریزی و استراتژی مشخصی برای مقابله با این مسأله داشت کار به اینجا کشیده نمی‌شد. به نظر می‌رسید دولت عراق، تروریست‌های افراطی را دست کم گرفته بود.
کرد‌ها ابتدا فرصت را برای استقلال خود مهیا می‌دیدند ولی با جدی‌تر شدن خطرات داعش و حمله آن‌ها به مواضع کرد‌ها حالا با دولت در یک جبهه قرار گرفته‌اند. در این خصوص چه نظری دارید.
زمزمه‌هایی که در ابتدای بحران در خصوص استقلال کرد‌ها شنیده شد بیشتر متأثر از غیبت جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق و یکی از شخصیت‌های کاریزماتیک کرد‌ها بود که در بستر بیماری و خارج از کشور بود. اما با بازگشت وی به عراق دیدیم که کرد‌ها هم در یک اتحاد ملی با دولت و عشایر به مبارزه با تروریست‌ها پرداختند. طالبانی بعد از ورود به عراق بلافاصله تصریح کرد که پایبند به دولت فدرالی و قانون اساسی عراق است و این اعلام موضع کمک بسزایی کرد تا یک ائتلاف ملی در برابر داعش شکل گیرد. انتخاب فؤاد معصوم به عنوان رئیس جمهور- که شخصیت موجهی دارد- هم به وفاق و امنیت بیشتر در عراق کمک کرد. البته کاش این اتحاد و انسجام زود‌تر شکل می‌گرفت. هر چه اتحاد ملی قوی‌تر باشد عرض اندام تروریست‌ها کمتر می‌شود.
*برخی معتقدند ایران و امریکا در کنار اختلافات خود در مورد عراق، در برابر تروریست‌های داعش به یک موضع واحد یعنی مبارزه با آن‌ها رسیده‌اند. به نظر شما همکاری تهران- واشنگتن برای دفع خطر داعش امکان پذیر است؟
من اعتقادی به همکاری بین ایران و امریکا در عراق ندارم چون دو کشور دو مسیر متفاوت را در منطقه و عراق می‌پیمایند. از طرفی امریکا خود در این داستان متهم است چون این کشور خود در تجهیز و ایجاد داعش نقش داشته است. اگر امریکا نسبت به این تروریست‌ها موضع مخالف داشت چرا زود‌تر از این‌ها وارد عمل نشد. قطعاً این کشور می‌توانست نقش پیشگیرانه داشته باشد. در حمله روز اول داعش به عراق، بیش از ۵۰ کودک کشته و ۵۰۰ زن ربوده شدند. این جنایت ضدبشری می‌طلبید که امریکا و مدافعان حقوق بشری خیلی زود‌تر وارد عمل می‌شدند و از دولت مرکزی عراق حمایت می‌کردند. به هر حال امریکا در سوریه از همین تروریست‌ها حمایت کرد و حالا میزان و کیفیت جنایات داعش آنقدر وحشتناک شده که این کشور مجبور شده موضع بگیرد. امریکا می‌خواهد آبروی نداشته خود را مقداری ترمیم کند که خیلی دیر شده است. امریکا تجربه طالبان را در کارنامه خود داشت و قطعاً می‌دانست که کار به اینجا می‌رسد ولی با علم به این‌ها در مقابل اقدامات ضد بشری این گروهک تروریستی سکوت کرد و اجازه داد آن‌ها پیشروی کنند.
انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

 دیدگاه شما بعد از بررسی مدیر افزوده خواهد شد.
این نامردا برای عراق هم همین کار رو کردند اول شایعه درست کردند مردم رو ترسودند واونا هم شهر رو خالی کردند ولی فکر خام کردند اینجاااااااااااااااااااااا ایراااااااااااااااااااااااااااان هست ایرااااااااااااااان به خواب ببینید بتونید تو ایران جولان بدید -ما جوونا نمردیم که -جوری محوتان می کنیم که خودتان هم نهفمید به مدد اهل بیت و فرماندهی مقام معظم رهبری –

ads ads
موضوعات