ads ads ads ads ads ads

مفصلترین گفتگوی سال1393 با حاج عبدالرضا هلالی

۲۷ شهریور ۱۳۹۳

آرامش پس از طوفان. او حالا دوباره بخشی از محبوبیت از دست‌رفته را به‌دست آورده. مداحی که از 18 سالگی با دستگاه شور توانست در میان آنها که سعی می‌کردند سبک جدید مداحی را جایگزین مداحان سنتی و روضه‌خوانی سنتی کنند‌، به سرعت به شهرت رسید. تیپ به روز او در دهه 80 توانست خیلی از بچه‌‌های دهه 60 را در سنین جوانی به هیات‌الرضا جذب کند. هیاتی که تنوع پوششی مهمانانش چشمگیر‌تر از همه حسینیه‌های پر رفت‌و‌آمد آن روزهای دهه 80 تهران بود. هلالی به سرعت توانست برای خود اسم و رسمی به هم بزند و البته این اسم و رسم او را حتی بیشتر از مداحانی مانند سید جواد ذاکر و نریمان پناهی خبرساز کرد. رفت‌و‌آمد در محافل سیاسی‌، مذهبی و عمومی اگرچه شهرتش را هر روز بیشتر می‌کرد که پاشنه آشیلی هم برایش محسوب می‌شد. اتفاقی که زندگی خصوصی اش را با یک بلوتوث رسانه‌ای کرد. او بعد از آن حادثه چند سالی در شوک بود و پس از آن سعی کرد کمتر در دید باشد. رضا هلالی در این گفت‌و‌گو با محتاط‌تر از همیشه حرف زده. دیگر آن روحیه خبرساز گذشته را ندارد و از مداحان پیشکسوت با هیجان خاصی نام می‌برد، مداحانی که بعد از اتفاقات چند سال قبل برای برگرداندن او به صحنه‌، تلاش‌های بسیاری کردند. این مداح جوان به سئوالاتی درباره مداحی‌، حاشیه‌های اطراف زندگی مداحان و درآمدهایشان سخن گفته است. گفت‌وگوی او را با هفته‌نامه تماشاگران امروز بخوانید.

روزهای ماه رمضان رضا هلالی در دوران کودکی و نوجوانی چطور می گذشت؟

آن روزها ما در مسجد المهدی (عج) مجیدیه فعالیت داشتیم و چند روز مانده به شروع ماه مبارک، کارهای آماده‌سازی مسجد را انجام می‌دادیم. در ایام ماه رمضان هم بیشتر وقتمان در همین مسجد سپری می‌شد و همراه با دوستان به دنبال رونق بیشتر مسجد بودیم. نیمه‌شب‌ها هم به مسجد ارک می‌رفتیم و در جلسه حاج منصور شرکت می‌کردیم. بسیج مسجد‌، کتابخانه‌ و پای ثابت روضه‌ها. بچگی ما این‌طوری بود. « سرزمین نینوا یادش بخیر … کربلای جبهه‌ها یادش بخیر … صدای رویایی حاج صادق آهنگران‌. من که این طوری با مداحی حاج صادق و حاج منصور به مداحی علاقمند شدم. البته اون وقت‌ها خیلی کوچک بودم و چیزی از جنگ درک نکردم. حیف …

در آن برهه زمانی چند ساله بودی؟

حدودا! 12-13 ساله بودم. عاشق نماز جماعت مسجدمان بودیم و اقامه نماز پشت سر حاج آقای حبیبی که الان در مدرسه آقای مجتهدی (ره) هستند. همان روزها بود که با مجالس حاج‌منصور ارضی و کمی بعد هم با مجالس حاج سعید حدادیان در میدان رسالت که به صورت تقریبا خصوصی برگزار می شد آشنا شدم.در آن ایام هم کار می‌کردم و هم درس می‌خواندم و هم اهل مسجد و هیات بودیم. در آن ایام کارهای مربوط به موالید و عزای اهل بیت (ع) در مسجد را با کمک دوستانمان انجام می‌دادیم‌. دوستانی که بعدها جمعمان در هیات‌الرضا(ع) جمع شد.

سخت نبود؟

نمیشه گفت سخت نبود ولی مجبور بودم هم کار کنم و هم درس بخوانم.

کجا کار می‌کردی؟

قبل از 12-13 سالگی در خیابان آزادی و میدان شمس‌آباد کارگری می‌کردم، اوستا هم داشتم! بعد از آن هم چند سال در یک مغازه میوه‌فروشی به عنوان صندوق‌دار کار می کردم. چهار سال آنجا بودم و بعد هم به سربازی رفتم. سربازی‌ام که تمام شد رفتم سپاه پاسداران برای 5 سال قرارداد پیمانی بستم اما یک مداح که 6 ماه از سالش تقریبا در هیات‌های مختلف می‌گذرد‌، اصلا نمی‌شود کار ثابت داشته باشد. به همین دلیل از آن روز تا الان‌ مشغول کار آزاد هستم. مداح حداقل 6 ماه سال را باید در خدمت روضه و هیات‌داری باشد. به همین دلیل برای یک کار خاص نمی‌تواند برنامه‌ای منظم داشته باشد، مگر با مشقت و سختی زیاد! یک مداح برای اینکه بتواند خوب کار کند فقط نیاز به 100 جلسه تمرین با برنامه‌ریزی دقیق است.

برای همین تو حوالی ابوسعید ساندویچ‌فروشی راه انداختی؟

راستش ما یک زمانی وارد کار سوسیس- کالباس و مواد پروتئینی شدیم‌. بعدش تصمیم گرفتم کنارش یک ساندویچ‌فروشی هم داشته باشم. اما بعد از مدتی دیدم به قول معروف این کار، کار ِ‌ما نیست.

چرا؟

واقعیت این است که حس کردم این شغل با فضای مذهبی جور در نمی‌آید. فضایی که داشت و رفت‌و‌آمدهایش‌. به هرحال مردم نمی‌پسندیدند یکی مثل من تو کار فروش ساندویچ باشد. حسم حس خوبی نبود و بی‌خیالش شدم.

و بعد از این شغل بود که به سراغ کار چوب رفتی؟

بله، با یکی از دوستان زدیم تو کار تجارت چوب.

صادرات و واردات؟

بله، همانطور که گفتم با دوستان شریک شده‌ام و در این زمینه فعالیت داریم.

از چند سالگی روزه گرفتی؟

فکر می‌کنم از سن 11 سالگی روزه‌هایم را کامل گرفته‌ام. البته در چند سال اخیر به دلیل مشکل معده‌ای که دارم توفیق روزه گرفتن از ما سلب شده است.

حال و هوای این روزهای مردم در ماه رمضان با حال آن روزگار چقدر تفاوت کرده؟

اشتیاق مردم هرسال نسبت به سال گذشته به مناجات و مناجات‌خوانی بیشتر می‌شود که این جای شکر دارد. قبل‌تر جلسات محدود‌تر بود اما الان تقریبا در هر منطقه‌ای از تهران شاهد مناجات‌های جمعی بیشتری هستیم و مردم به این جلسات بیشتر علاقه نشان می‌دهند. نمونه‌اش هم جلسات حاج‌آقا منصور ارضی است که شکوه آن هر‌ساله بیشتر می‌شود. جلسات حاج سعید حدادیان، حاج محمد آقای طاهری عزیز و دیگر مداحان گرامی هم از این دست مراسم‌هاست.

فکر می‌کنی این تعدد مجالس کمکی هم به فرهنگ‌سازی برای جوان‌ها داشته؟

مناجات روی مردم اثر مستقیم دارد و می‌توان به وضوح دید که شب زنده‌داری و عبادت‌هایی که مردم در ماه رمضان انجام می‌دهند چقدر روی رفتار اجتماعی آنها اثر مثبت می‌گذارد.

پس چرا بعد از پایان ماه رمضان مردم دوباره به همان حال و هوای قبلی خود برمی‌گردند؟

ماه رمضان فرصتی است برای بهتر شدن. اینکه چرا بعضی از ما بعد از ماه مبارک رمضان دوباره همان آدم‌های سابق می‌شویم یک مساله شخصی است و چیزی است که به نگرش و رفتار خود‌ِ انسان‌ها برمی‌گردد.

گفتی که نیمه‌شب‌ها در جلسه مسجد ارک شرکت می‌کردی. صبح زود هم که سرکار می‌رفتی‌، پس چه زمانی می‌خوابیدی؟

اینطور نبود که هرشب به مسجد ارک بروم. در واقع هر وقت که حس می‌کردم روز بعدش زمان بیشتری برای استراحت در اختیار دارم به جلسه حاج منصور می‌رفتم. البته از 18-19 سالگی به صورت دائمی در مناجات‌های حاج منصور و حاج سعید حدادیان شرکت می‌کردم.

از 18 سالگی به شهرت رسیدی. به عنوان یک مداح مشهور سخت نبود در جلسه‌ای شرکت کنی که مداحش نبودی؟

به هیچ‌وجه! ما هرچه یادگرفته‌ایم پای منبر حاج منصور بوده‌. ایشان بزرگتر ما هستند.

ویژگی مناجات‌های مسجد ارک چیست که این مراسم هر سال با رونق بیشتری برگزار می‌شود؟

کسی که خودش اهل مناجات و اشک باشد، بدون‌شک می‌تواند تاثیر خوبی روی مخاطب بگذارد. حاج منصور این ویژگی را دارد و دل‌ها را به سمت و سوی خدا می‌برد و مردم این فضا را از ایشان قبول می‌کنند و به وسیله اشک و مناجات خدا خودشان را به فضای معنوی مناجات‌های شبانه ماه مبارک رمضان نزدیک می‌کنند. اینکه می‌بینید این مراسم هر سال نسبت به سال‌های گذشته با رونق بیشتری برگزار می‌شود به دلیل اثر وجودی ‌خود ِ‌حاج منصور است.

تا جایی که می‌دانم شاگرد حاج سعید هستی. آشنایی‌تان با ایشان از کجا شروع شد؟

من از مدت‌ها قبل از اینکه مداحی را آغاز کنم به عنوان مستمع در جلسات حاج سعید شرکت می‌کردم. بعد از مدتی از طریق دوستان با حاج سعید آشناتر شدیم تا اینکه وقتی 18-19 ساله بودم، برای اولین بار روز نیمه شعبان در هیات حاج سعید مداحی کردم و از آنجا به بعد ارتباطمان بیشتر شد. خیلی از چیزهایی که الان داریم، مخصوصا در زمینه فرهنگ شهادت و شهداء از حاج سعید داریم. ایشان به ما تاکید داشتند که در زمینه شهدا فعالیت زیادی داشته باشیم و اشعار خوبی در این ارتباط بخوانیم.

یکی از نقاط عطف زندگی حرفه‌ای شما حضور سرزده حاج منصور در هیات‌الرضا (ع) بود. از حضور ایشان خبر داشتی؟

علت حضور حاج آقا این بود که هم برای ما قوت قلب باشند و حمایت خودشان را از جوان‌ها اعلام کنند. حضور ایشان هم برکات زیادی برای بنده و مستمعان هیات‌الرضا (ع) داشت که تا سال‌ها هم برای همه ما قابل‌لمس بود.

و بعد از این اتفاق هم بود که به یکی از مداحان ثابت مسجد ارک تبدیل شدی؟

من همیشه در جلسه‌های حاج منصور شرکت می‌کردم اما هیچ وقت با این دیدگاه نمی رفتم که حتماً بخوانم. ما شرکت می کردیم تا از فضای معنوی جلسه استفاده کنیم و گاهی هم اگر از دستمان برمی آمد، سعی می‌کردیم کمک حال ایشان باشیم.

ولی سالی که مسجد ارک آتش گرفت شما 10 شب به طور ثابت در مسجد ارک مداحی کردی. ظاهرا سوخته‌های مسجد ارک علاقه خاصی به صدای شما داشتند…

همه سال‌ها من در مسجد ارک حضور داشتم اما چون آن سال بیشتر خواندم، حضورم بیشتر به چشم آمد. اکثر کسانی که در مسجد ارک سوختند به من هم علاقه داشتند (خنده) و حاج‌آقا منصور هم از این موضوع با‌خبر بودند. به همین دلیل و به دستور حاج‌آقا در اکثر مراسم‌های ختم شهدای مسجد ارک شرک داشتم و می‌خواندم. شعر ‌«آخر دیدی حاجتمو ازش گرفتم/ میون خیمه غمش آتیش گرفتم» را هم خودم سرودم که فکر می‌کنم روی سنگ مزار خیلی از این شهدا حک شده است.

برگردیم به رابطه‌ات با حاج منصور. چرا به مرور این ارتباط کم شد و بعد از مدتی دیگر تو را در مسجد ارک ندیدیم؟

در آن سال‌ها من سن و سال کمتری داشتم و به همین دلیل هم خیلی‌ها نمی‌توانستند این موضوع را هضم کنند که جوانی به سن و سال من در کنار حاج منصور قرار بگیرد و مداحی کند. در آن زمان مرسوم بود که تعداد انگشت‌شماری از مداحان تراز اول در جلسه حاج منصور بخوانند اما وقتی من که در آن زمان 20 ساله بودم به مسجد ارک رفتم و خواندم، عده‌ای از اطرافیان و برخی از افرادی که در جلسه شرکت می‌کردند، نمی‌توانستند با این مساله کنار بیایند و به همین دلیل حسادت می‌کردند.( البته منظورم مداحان نیست و این عزیزان همیشه به من لطف داشته و دارند). الان که به آن روزها فکر می‌کنم، با خودم می‌گویم شاید در خیلی از موارد حق با این افراد بوده!

یعنی این حسادت‌ها باعث شد زیرآب تو زده شود و دیگر در مسجد ارک نخوانی؟

نه، بحث زیرآب‌زنی مطرح نبود. از یک جایی به بعد حس کردم شاید حضورم در مراسم‌های مسجد ارک خدایی‌ناکرده به اصل موضوع لطمه می‌زند و به همین دلیل هم یک مقدار کمرنگ‌تر شدم. البته من هنوز هم در جلسات مسجد ارک شرکت می‌کنم.

مثل اینکه خیلی حاج‌منصور را دوست داری…

حاج منصور انسانی استثنایی و دوست‌داشتنی است. ایشان بزرگ ماست و برای شخص بنده مثل یک پدر است. همیشه به دوستان و مستمعان جلسه گفته‌ام که حتما پای منبر حاج منصور بروند و از فیوضات ایشان استفاده کنند. واقعیت این است که هیچ کدام از مداحان به دنبال جایگاه نیستند. حاج منصور برای همه ما حکم پدر را دارد و به عنوان مرکز ثقلی عمل می‌کند که همه را در کنار هم نگه می‌دارد و تلاش می‌کند دوستی‌ها پایدار باشد و به عنوان یک پدر و بزرگتر سعی می‌کند اگر اختلاف سلیقه‌ای هم وجود دارد، آن را به شیوه‌ای پدرانه برطرف کند. فراموش نکنید که ما یک خانواده‌ایم

شهرت اتفاق بدی است؟

شهرت به روایت عده‌ای یکسری محاسن و به قول همه معایبی دو چندان دارد. در مجموع به نظر من شهرت اتفاق خوبی نیست و اولین آفت آن از دست دادن خلوت است و مداح بدون‌ِ خلوت هم مثل طبل تو خالی است که روزی خواهد ترکید.

از روز اولی که مشهور شدی حواشی مختلفی داشته‌ای. حاشیه‌هایی که هنوز هم وجود دارد…

این هم تقدیر ماست دیگر (خنده).

آن اوایل شما به نوعی برای نسل جوان مذهبی مد تعریف می‌کردید اما از یک جایی به بعد این موضوع رها شد…

من اصلا به فکر مد‌سازی نبودم و هیچ‌وقت هم در این مسیر حرکت نکرده‌ام. بلکه عزیزانی که به من علاقه داشتند، سعی می‌کردند نوع لباس و آرایش ریش‌هایشان را شبیه به من انتخاب کنند.

حتی یک زمانی پوسترهایی همراه با دست‌نوشته‌های خودت هم برای فروش به بازار آمد. از این موضوع هم بی‌خبر بودی؟

من از هیچ‌کدام از این مسائل خبر نداشتم. خیلی از حسادت‌هایی که به من شد هم به دلیل همین اتفاقات بود. در آن زمان خیلی‌ها می‌آمدند و از من امضاء می‌خواستند. تا آن زمان مرسوم نبود که مردم از یک مداح امضا بگیرند و این موضوع مختص جامعه هنری و ورزشی بود اما در هر صورت مردم دوست داشتند امضای هلالی را به یادگار داشته باشند. اگر می‌خواستم به مردم بگویم این کار به صلاح من نیست، دلشان می‌شکست و ناراحت می‌شدند و از طرف دیگر جامعه مذهبی نه تنها این کار را قبول نمی‌کرد بلکه از من توقع داشت عبا بیندازم. من هم به قول معروف این وسط گیر کرده بودم که به عنوان شخصی که جوان‌ها دوستش دارند باید امضا بدهم یا نه!؟ در نهایت تصمیم گرفتم به جای امضا دادن، برای دوستانی که این تقاضا را از من دارند یک یادداشت کوتاه بنویسم تا شاید آن حرف و یادداشت یک جایی به آن جوان کمک هم کند. اما متاسفانه یکی از این یادداشت‌ها را اسکن کردند و با عکس من به عنوان پوستر وارد بازار کردند.

یعنی از ماجرای چاپ پوسترها خبر نداشتی؟

واقعا از این موضوع بی‌خبر بودم اما همه فکر می‌کردند من این پوسترها را چاپ کردم و در پاساژ مهستان پخش کرده‌ام.

اصلا مگر چاپ‌شدن پوستر یک مداح اتفاق بدی است؟

بد نیست اما جامعه مذهبی این اتفاق را نمی‌پسندد. اما نباید این موضوع را فراموش کرد که شهرت جزیی از مداحی است. من وقتی برای 10 هزار نفر می‌خوانم و CD آن در شهرهای مختلف منتشر می‌شود ناخودآگاه به سمت شهرت می‌روم. باور کنید تا امروز از چاپ عکس و پوستر و انتشار خیلی از CD ها خبر نداشته‌ام و هیچ پولی هم از این طریق نصیبم نشده است. من به عنوان یک مداح در جلسات حاضر می‌شدم و بانی‌های هیات مسائل جانبی جلسه، مثل فیلمبرداری را فراهم می‌کردند و CD در بازار منتشر و فروخته می‌شد.

یکی از ویژگی‌های رضا هلالی این است که هم بچه مذهبی‌ها دوستتان دارند هم غیرمذهبی‌ها…

این لطف امام‌حسین (ع) به من بوده (خنده). انشالله که بتوانم قدردان این لطف باشم.

اگر کسی از شهرستان تماس بگیرد و بخواهد در هیات‌شان مداحی کنی، قبول می‌کنی؟

الان کمتر قبول می‌کنم چون مسوولیتم در قبال هیات‌الرضا (ع) بیشتر شده است، هیاتی که در آن با نام مبارک امام رضا (ع) بزرگ شده‌ایم و الان 18 سال است افتخار خادمی آن را دارم و خودم را نسبت به آن مسوول می‌دانم. ضمن اینکه الان گاهی مداحان مشهور را به شهرستان‌ها دعوت می‌کنند تا مداح شهر خودشان را حقیر و کوچک کنند و بابت این کار هم هزینه زیادی پرداخت می‌کنند. مداحان جوان باید مراقب باشند تا خدایی‌نکرده دنیا و آخرتشان را با چنین کارهایی خراب نکنند. این یکی از حرف‌هایی است که از بزرگترهایمان یاد گرفته‌ام که نکند خدایی نکرده وجود تو به نام امام حسین(ع) باعث تحقیر و کسادی روضه‌های دیگر شود… خلاصه اینکه شاید سال‌های گذشته احساس تکلیف می‌کردم و در فلان شهرستان حضور پیدا می‌کردم اما الان در شهرستان‌ها افرادی هستند که پر‌توان‌تر از من ِکوچک این بار را به دوش می‌کشند و جلسات متعدد و خوبی دارند.

در این چند‌ساله هیات‌الرضا(ع) به مسائل دیگری به جز جلسات معمولی (مثل مراسم مدافعان حرم)هم ورود داشته. گویا ایده برگزاری مراسم‌های مدافعان حرم از خودت بوده، درسته؟

بله، ما سعی کردیم وارد حوزه‌های فرهنگی شویم و در زمینه‌هایی که می‌توانیم به جوانان آگاهی بدهیم فعالیت داشته باشیم. مثل مراسم‌های مدافعان حرم که بازتاب جهانی هم داشت. این کارها توسط بچه‌هایی که در مجموعه هیات‌الرضا (ع) هستند انجام می‌شود و من هم تا جایی که بشود در کنار این عزیزان هستم. مهم این است که سلسله اجتماعات مدافعان حرم حرکتی انقلابی، خودجوش و مردمی است که از سوی نسل سوم و چهارم انقلاب شروع شده است. چنین مراسم‌هایی نشان می‌دهد که جوان‌های ما بیدارند و هنوز هم غیرت دینی در آنها زنده و پویاست. حالا اینکه ایده آن از طرف چه کسی بوده زیاد مهم نیست.

واقعا بعد از این همه سال فضای روضه برایتان تکراری نشده؟

هیچ‌وقت. شاید بدن تحلیل برود و توان گذشته را نداشته باشد اما هرچه جلوتر می‌روم به روضه‌های امام‌حسین (ع) احساس نیاز بیشتری پیدا می‌کنم. خوشحالم که توانسته‌ام روی نسل جوان تاثیرگذار باشم و این را هم یک توفیق و محبت از جانب امام رضا (ع) می‌دانم.

چرا امام‌رضا (ع)؟

من امام رضایی هستم. خیلی دوستش دارم؛ خیلی زیاد.

تا حالا شده مخاطبانی که به زبان فارسی حرف نمی‌زنند به هیات شما بیایند؟

بله از انگلستان و آمریکا، ترک‌زبان‌های آذربایجان، ترکیه و عرب‌زبانان زیادی بوده‌اند که در جلسات ما شرکت داشته‌اند و این موضوع حکایت از گستردگی سیطره عشق و علاقه به امام‌حسین (ع) دارد.

هنوز هم همان موضع را در مورد شاهین نجفی داری؟

بهتر است اسم این ملعون را نیاوریم چون بردن اسمش هم باعث کراهت می‌شود. او خودش در آتش خودش که برگرفته از شیطان است خواهد سوخت که آن روز هم نزدیک است. کسی که قصد توهین و جسارت به مقدسات میلیون‌ها مسلمان دارد و کوچکترین شئونات انسانی را هم رعایت نمی کند، ابلیس است و بی‌هویت.

خدمت‌کردن باید چطور باشد که مورد رضای اهل بیت (ع) قرار بگیرد؟

خدمت ما باید برای جلسات امام حسین (ع) و اعتلای پرچم سیدالشهدا (ع) و عاشورا باشد نه برای جلوه‌دادن خودمان. باید به دنبال بزرگی نام و حرکت عظیم امام حسین (ع) باشیم. باید قدر‌دان این نعمت باشیم که برای این مجالس و نوکری‌کردن انتخاب شده‌ایم

تو یکی از مداحانی هستی که خیلی به پیشکسوتان این رشته و بزرگانت احترام زیادی می‌گذاری. در این مورد برایمان بگو.

مداحی اهل بیت ‌و نقش مداح و مداحی را نباید دست‌کم گرفت. امروز اهمیت مداحی از گذشته بیشتر است. مداحی اهل‌بیت یکی از بهترین راه‌های مبارزه با ظلم و ستم و باطل است. کاری که قبل از هرکس خود ِ‌حضرات معصومین (ع) به آن نظر ویژه دارند. «شدم از خردسالی بی‌اراده/ ارادتمند به این خانواده/ در اینجا انتصابم با حسین (ع) است/به فردا هم حسابم با حسین (ع) است.» اما در مورد پیشکسوتان هم باید بگویم که بالاخره هر‌کس برای آموختن باید مستقیم یا غیرمستقیم به یک فرد بزرگ اقتدا کند و از او الگو بگیرد. متاسفانه خیلی از ما جوان‌ها از پیشکسوت‌ها فاصله گرفته‌ایم و ‌از تجربه‌های مهمی که آنها طی سال‌ها ازمجالس امام حسین (ع) به دست آورده‌اند بهره کمی می‌بریم. این هم خودش یک نوع غفلت است.

در مورد سبک‌های مداحی که این روزها شنیده می‌شود چه نظری داری؟

در مورد شعر باید مطلبی خدمتتان عرض کنم که خواسته رهبری است و آن اینکه شعری که پیام نداشته باشد کم‌اثر است. اگر با شعر پیام ندهیم و ظالم ظلم کند و مظلوم، مظلوم باشد پس مدح امام حسین (ع) به تفریح تبدیل می‌شود و هیات هم برایمان حکم تفرجگاه را پیدا خواهد کرد. امام فرمود انقلاب روی دوش ایمان مردم است و این ایمان هم باید عمق پیدا کند. کدام زبان می‌تواند از زبان مداح اهل بیت (ع) مناسب‌تر باشد تا این رسالت عظیم به سرانجام برسد. اگر مجالس محرم و عزاداری و سخنرانی‌ها در طول سالیان گذشته و پیش از انقلاب نبود، انقلاب به پیروزی نمی‌رسید و همه قائل به این موضوع هستند که این مجالس امام‌حسین (ع) بود که پایه‌های رژیم شاه را سست کرد ودر نهایت به وسیله پیروزی انقلاب اسلامی مبدل شد.

بازیگرانی که به هیات شما می‌آیند را خودت دعوت می‌کنی؟

نه، جلسه امام‌حسین (ع) دعوتی نیست و هرکسی که افتخار پیدا می‌کند در این جلسات شرکت می‌کند. صاحب جلسات روضه، سید‌الشهدا (ع) و امام زمان (عج) هستند و ما فقط گرداننده و خدمتگزاریم.

برخلاف مداحان دیگر کمتر هم حرف سیاسی می‌زنی، درسته؟

خیلی وقت‌ها حاج سعید و حاج منصور و دیگر بزرگان روی مسائلی که با آرمان‌های امام ره و منویات مقام معظم رهبری مغایرت دارد حساس می‌شوند و تذکر می‌دهند اما من به دلیل سن و سالم کمتر وارد این فضا می‌شوم. من در این کشور فقط مقام معظم رهبری را می شناسم؛ همین.

با کدامیک از مداحان رابطه صمیمی‌تری داری؟

با همه رابطه‌ای یکسان دارم و با همه دوست هستم. مداحان هم جمع خودشان را دارند و هرچند وقت یک بار دور هم جمع می‌شوند که این جمع‌ها هم به روضه امام حسین (ع) وصل می‌شود. گاهی که با حاج محمود کریمی به سفر می‌رویم، بعد از نماز صبح پای روضه ایشان می‌نشینیم. این یعنی هیچ وقت از روضه جدا نمی‌شویم و حتی در جمع‌های دوستانه‌ای که داریم هم از روضه غافل نمی‌شویم. البته در کنار آن تفریح و ورزش هم می‌کنیم.

خودت هم ورزش می‌کنی؟

گاهی به صورت تفریحی والیبال و فوتبال بازی می‌کنم.

نظرت در مورد ماجرای پاکت و صله چیست؟

ائمه از مداحان تقدیر و آنها را تشویق می‌کردند و به آنها صله می‌دادند و برایشان دعای خیر می‌کردند و از این کار به عنوان یک امر پرفضیلت نام می‌بردند. امام صادق (ع) می‌فرمایند: «خدا را شکر که در میان مردم کسانی هستند که به سوی ما می‌آیند و ما را مرثیه و مدح می گویند.» اگر با این دید به موضوع نگاه کنیم مشکل حل می شود، والسلام.

قضاوت‌هایی که در مورد زندگی شما وجود دارد اذیتتان نمی‌کند؟

رضایت خدا و اهل بیت (ع) برایم مهم‌تر از قضاوت‌هاست. برخی یک روز می‌گویند درود بر تو و روز دیگر ابراز نفرت می‌کنند. مهم نیست. البته اکثر مردم ما انسان‌های نیک‌اندیش و خوبی هستند. حیف است که با غیبت و تهمت اجر خودمان در دستگاه سیدالشهدا (ع) را از بین ببریم.

رابطه‌ات با تلویزیون چطور است؟

من با صدا‌و‌سیما مشکلی ندارم اما صدا‌و‌سیما به دستگاه امام حسین (ع) کم‌لطفی می‌کند وگرنه من کسی نیستم. هیات‌ها و روضه‌ها می‌تواند تاثیر دوچندانی در بچه‌های فردای ما و نسل آینده داشته باشد و نقش صدا‌و‌سیما در این میان برجسته است. گاهی عدم اطلاع‌رسانی صدا‌و‌سیما روند حرکتی را کند می‌کند، این در حالی است که رسانه ملی می‌تواند مسیر را هموارتر کند. این یک فرصت است.

چرا مداحان به‌رغم اینکه از آقای احمدی‌نژاد حمایت می‌کردند، ‌از یک جایی به بعد در مقابل او ایستادند؟

آقای احمدی‌نژاد تخطی کرد. به سخن رهبری توجه نکرد. خط قرمز، رهبری بود و بی‌تعارف باید بگویم که از یک جایی به بعد جامعه مداحان و به خصوص بزرگ و پیشکسوت ما، حاج منصور از او برائت جست وگرنه آقای دکتر خوب پیش می‌رفت و دست رهبری را هم بوسید. ما تشنه و علاقمند آن احمدی‌نژاد بودیم و هستیم.

کلا چهره‌های سیاسی علاقه زیادی به شما دارند. فکر می‌کنم در زمان انتخابات آقای رضایی هم از تو خواسته بود از ایشان حمایت کنی…

همه عزیزانی که از فیلتر شورای نگهبان عبور کردند و در انتخابات شرکت کردند عزیز و محترم هستند اما الان آقای روحانی ‌رئیس‌جمهور هستند و ما هم در خدمتشان هستیم.

با دولت تدبیر و امید رابطه خوبی داری؟

بله، البته با شخص آقای رئیس‌جمهور در ارتباط نیستم اما خیلی از وزرای ایشان در هیات ما شرکت می‌کنند. آقای روحانی الان رئیس‌جمهور همه مردم ایران هستند و حکم تنفیذ رهبری را در اختیار دارند و ما هم موظف به کمک و حمایت ایشان هستیم.

در مورد اسامی زیر چه نظری داری؟

حاج منصور ارضی: ایشان خلوص و صداقت و مناعت طبع را هیچ‌وقت فراموش نکرده است. حاج منصور برای همه ما الگوی اخلاق و تعهد است. سوز مناجات و روضه‌های او هم بی‌بدیل است.

حاج سعید حدادیان: با مطالعه مقاتل معتبر و منابع تاریخی و با تکیه بر اشعار و مطالب اخلاقی و فکری و عقیدتی اهتمام زیادی دارند.

حاج محمود کریمی: پختگی صدا و اجرا، تمرین پیوسته! ایشان با گزینش اشعار خوب و پرمعنی و ولایی در دل‌ها تاثیر ماندگاری می‌گذارند. حاج محمود خیلی خوش‌ اشک و گریه برای امام حسین (ع) است. البته این ویژگی در اکثر مداحان مثل حاج محمد طاهری عزیز به کرات دیده می‌شود. من خاک پای تمام ذاکران و خدمتگزاران این دستگاه به واقع انسان‌ساز هم نخواهم شد.

حرفی مانده که برایمان بگویی؟

ما به دعای همدیگر احتیاج داریم، از مردم خواهش می‌کنم که در این ماه مبارک رمضان برای من هم دعا کنند و مسلمانان دنیا را از دعای خیر خود محروم نکنند. اولویت همه دعاهایمان هم باید فرج امام زمان (عج) باشد تا مشکلات مسلمانان دنیا با ظهور حضرت حل شود. امیدوارم وضعیت امرارومعاش مردم هم روز‌به‌روز بهتر شود. وضعیت اعتیاد بیداد می‌کند و این معضل خیلی خاموش جوانان را نابود می‌کند و فکر می‌کنم مسوولان باید هرچه سریع‌تر فکری برای این معضل اجتماعی بکنند.


ارسال دیدگاه

 دیدگاه شما بعد از بررسی مدیر افزوده خواهد شد.ads ads
موضوعات