ads ads ads ads ads ads

بیانات حاج منصور ارضی در جمع شعرای آئینی

۲۶ مهر ۱۳۹۳

بیانات حاج منصور ارضی در جمع شعرای آئینی

مهرماه 93 – دارالهدایة حرم حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) بسم الله الرحمن الرحیم

زبان الکن درمقام حضور
هر چه تقرب زمانی و مکانی بیشتر شود ما هم تسلط مان کمتر می‌شود وقتی حضرت موسی علیه السلام رسید به محل میقات و میعاد ،خداوند از او سوال کرد این چیست در دستت؟ قبل از آن با خدا زیاد حرف زده بود،T کلیم الله بود ،نتوانست درست جواب دهدچون محبوب سوال کرد زبان او هم از شدّت حبّ و تقرّب قاصر شد دردعای ابو حمزه هم این مضمون اشاره شده است چون مجلس ما(دارالهدایه) نزدیک است به مرقد امام رضا علیه السلام و فضای تقرب به حضرت رضا آدم را می‌گیرد فلذا زبان هاقاصرمی شود.

رعایت طهارت باطنی و آداب حضور
شماشاعران اهل بیت(ع) شعرهایتان را دو بخش کنید یک بخش برای خواننده هایاهمان مداحان یک بخش هم برای خودتان و حالات درونی خودتان یعنی آن جلوه هایی که درون خود با آنها سروکاردارید.اشعاری که به مداحان می‌دهید نمی‌خواهم بگویم صد در صد بلکه حداقل نزدیک به تاویلات آیات و روایات باشد تا آنان بتوانند شعرهایتان را بخوانند درزیارت جامعه کبیره داریم؛  ” وَجَعَلَنی مِمَّن یَقتَصُّ آثارَکُم” می‌شود گفت برای همین است که این آثار به دست شما رسیده و شما می‌خواهید این آثار را نشر بدهید و بدانید ژولیدگی دلتان باید بیشتر از ژولیدگی سر و رویتان باشد. من باکسی تعارف ندارم باید بگویم که آداب حضور و خروج شما در شعر و زیارت حتما رعایت شود وقتی مرحوم آرام شعر می‌گفت وضو داشت و گاهی وقتها اول گریه می‌کرد بعد شروع می‌کرد به شعر گفتن، بیت به بیت آتش می‌گرفت و اگراین طهارت باشد می‌تواند بر مستمع و جامعه شما تاثیر بگذارد حالا می‌خواهد این جامعه کوچک باشد مثل این مجلس‌ها در این چند روزه و چه جامعه بیرونی! 
امدادالهی به شاعران 
 بهترین شعر، شعری است که اول اهل بیت(ع) را زنده کند و نشر اسلام و قرآن را همراه داشته باشد و بعد از آن دومین اصل این است که باید معارف مردم زیاد شود این حرف من هم فقط نیست بلکه از تاکیدات رهبر معظم انقلاب است. ببینید ازآنجا که معارف مردم کم شده به دنبال سرگرمی‌های فضای مجازی وانواع رسانه‌ها رفته اند می‌خواهند ضعف خودشان را با این وسایل پُر کنند، ما هم داریم کارهایی می‌کنیم حدوداً بیست و سه جلد کتاب  در موسسه قدیم الاحسان آماده کردیم ومی خواهیم به تایید حضرت آقا برسانیم البته از جهت فکری نه علمی و با این حرکت آن‌ها را نشر بدهیم و البته بخش معارفمان بیست و سه کتاب است که یکی از این کتب مربوط به احکام تخصصی خواننده‌ها ست یعنی چه لباسی بپوشند چه حرفی بزنند و چه مقاماتی را می‌توانند طی کنند ما که طبق  زیارت جامعه کبیره  نمی توانیم  ” مَوَالِیَّ لاَ أُحْصِی ثَنَاءَ‌کُمْ وَ لاَ أَبْلُغُ مِنَ الْمَدْحِ کُنْهَکُمْ وَ مِنَ الْوَصْفِ قَدْرَکُمْ” یعنی نه می‌توانیم ونه می‌رسیم مشغول مدح کامل و یا درست ائمه(ع) شویم ولی خود را مشغول به وصف و بیان آنچه می‌توانیم می‌کنیم و می‌گوییم البته آنها خودشان کمک هم می‌کنند و باید کمک و مدد هم از خودشان از روح القدوس و…  بگیریم یک مدد از ” یا عالِمُ الْغَیْبِ وَ الشَّهادَةِ ” بگیریم تا دلها توجه یابد همچنین توسل قبل از مجلس شما چه توسل با سین چه با صاد باید باشد والا نمی‌توانید و مهمتر از آن اثری ندارد.
ببینیدکلام شعرای بزرگ ما که به ما رسیده،شعرها چقدر پر مفهوم است و یک خط آن را می‌خوانیم شنونده می‌فهمد چه مستمع خاص و چه عام ، خواننده نشسته شعر را می‌خواند و تفسیر آن را هم می‌گوید ولی آخرش هم معلوم نیست . شعر آئینی واقعا غریب واقع شده است ، حاج علی انسانی می‌گفتند این شب شعرهایی که ایجاد می‌شد شعرهایی را که در مدح اهل بیت(ع) بود مسخره می‌کردند اما الحمدلله حالا ببینید چقدر نیرو پرورش پیدا کرده است.
لزوم دانستن ایام شناسی برای شاعران
نکته سوم این است که ایام شناسی شما عزیزان خیلی باید دقیق‌تر باشد و مهم است. الان شما از امام حسین(ع) می‌خواندید همه گریه می‌کردیم یا مثل دیروز، ولی امام رضا غریب است در شعر هایمان هم غریب است آنقدر مقدمه تان زیاد است متن شعر در آن گم است به قول آقای نیشابوری غرق شدیم در نیشابور، آن هم نیشابور دلش ببینید این مقدمات را کمترش کنید الان این عزیزی که از کرج خواندند می‌شد فهمید که می‌خواهد کجا را بگوید ولی اگر شاه بیت داشت خواننده هم می‌توانست بخواند.
توجه به بُعدمعرفتی اشعار
ببینید عزیزان! اگر توسلات و توصلمان را توجه کنیم و بعد معارف که حداقلش توحید اهل بیت(ع)است بیان شود رهبر بزرگوار می‌فرمایند توحید، نبوت ، معادو فضائل اهل بیت(ع) بیان شود اول از این توحید شروع کنیم و ببینیم اینها چه مقامی داشتنددر زیارت جامعه کبیره می‌خوانیم؛” مَنْ أَرَادَ اللَّهَ بَدَأَ بِکُمْ “می گویی یا امام رضا! وقتی ما ارداه کنیم بخواهیم برویم به سمت خدا از شما اهل بیت(ع) شروع می‌کنیم ، فضای شعر هایتان باید ارتقاء بیابد هر چند که عالی است ولی توقع بیشتری می‌رود. 
به زبان بومی خودتان هم شعربگوئید!
چهارمین نکته که باید اشاره کنم اهل کدام شهر هستی؟ چرا با زبان محلی و لهجه خودت شعر نمی‌گویی ؟ خواننده شهر شما هم شعر می‌خواهد نمی‌شود که همه اش فارسی آنهم تهرانی شعر بگویی من خیلی توقع دارم از شما به فکر همزبان‌های خود باشید، فُورکلُریازبان ساده وعامیانه هم بگویید در شور که فقط نباید فُورکلُرخواند در آن لحظه که سینه زن دارد خودش را می‌زند تاثیری ندارد الان آن فُورکلُرهایی که از قدیم خوانده می‌شد بعضی‌ها می‌خوانند خرابش می‌کنند چون دیگر اهلش نیستند ! این موضوع زبان ولهجه شناسی و قوم شناسی در راستای مجلس شناسی مطرح است و مهم است و این بحث زمان شناسی باید رعایت شود ایام تولد امام هادی(ع)  وعید غدیر است چه مطالبی را باید بگوییم؟ 
اُنس شعراء باقرآن ،مناجات وادعیه
آخرین مرحله هم این است شاعر وقتی با دعا و مناجات وبا قرآن مانوس نباشد همیشه ناقص می‌گوید آخرش می‌گویی باب الجواد ویا تو دست کشیدی به سر آهو ! برو بالاتر از آهو! خدا می‌گوید مثل من شوید امام رضا(ع) هم می‌گوید مثل من شوید لذامابایدبا قرآن ، مناجات شعبانیه ، جامعه کبیره قرابت پیدا کنیم ببینید امام جواد(ع) کسی را پیدا نکرد مهریه همین ام الفضل ملعون را دعایی قراردادکه دربخش”  ادعیه الوسائل الی المسائل ” در مفاتیح‌های جدید آخرشان اشاره شده است پس اگر تو آشنا نروی از او بگیری غریبه‌ها می‌روند سراغشان!
ای جوان! اگر توجه نکنی به ادعیه و قرآن اگر آشنا نشوی باید بگویم که همه این اشعار را باید ببری کنار دست مادرتان به امانت بگذاری چرا که ما در جنگ فرهنگی هستیم که به مراتب سخت‌تر از دفاع مقدس است ما شعر بالاتر از این باید بگوییم ما جنگ فرهنگی داریم جنگی سخت‌تر از جنگ با توپ و تانک است چه در داخل و چه در خارج چه افراد خطرناکی که دارند خط می‌دهند! برای اهل بیت(ع) طوری خط می‌دهند که به انحراف ختم شود الان می‌گوید پول می‌خواهی بیا این مبلغ را بگیر این حرفها را هم بزن می‌خواهی بروی کربلا این طوری برو و این طوری سینه بزن! بعد هم برای این جوانها چه می‌خواهی بگویی؟! دقت کردید آقای شفق چه تلنگری زد و چه ارادتی نشان دادند در این خانه ؟تو آمدی به این مرحله رسیدی در این خانه چه کاره ای؟ اهل سلسله ای یا فقط دم از سلسله می‌زنی ؟ ! من اسیرم من سائلم نه دل به شعر دادی ؟
آخرین مطلب اینکه این آقایان که می‌بینی شعرشان جاودان مانده و جاودان می‌شود برای اینکه مانوس با قرآن ومناجات شدند و توجه داشته باشید که همیشه این بساطها نیست که شما بتوانید عرض ارادت کنید فقط به ظاهر نرسید نه افراط و نه تفریط نه ظاهری آنچنانی و نه ظاهری ناشایست این تذکرات را خدمت شما گفتم اگر از ما قبول کنند ما وظیفه مان گفتن بود شاید مورد قبول آقایمان و مولایمان واقع شود.ان شاءالله 
من یادم است عمویمان می‌گفت قدیم شعرا برای ما وقت نمی‌گذاشتند مرحوم رنجی یک شعر را آورد گفت همین یک شعر را آوردم همه هم همین را بنویسید حالا که خدا به شما عنایت کرده طوری شعر بگویید که خواننده گیر نکند و نماند چه بگوید!

 

:: وضعیت آرشیو تارنمای بزرگ فرهنگ عشق

اسلایدر محصولات فروشگاه:

  • تی شرت عزاداری (طرح عرشیان)


ارسال دیدگاه

 دیدگاه شما بعد از بررسی مدیر افزوده خواهد شد.ads ads
موضوعات