ads ads ads ads ads ads

حاج منصور ارضی-میلاد پیامبر اکرم(ص)1393+متن سخنان مهم حاج منصور ارضی در مورد ایران در نگاه پیامبر(ص) و قرآن-حسینیه صنف لباسفروشها-فرهنگ عشق

۲۰ دی ۱۳۹۳

حاج منصور ارضی / میلاد پیامبر اکرم(ص)1393 / حسینیه صنف لباسفروشها(ع) / فرهنگ عشق

در گوگل سرچ کنید:

FARHANGEESHGH.IR

دانلود نمایید:

تصویری:

حاج منصور ارضی-مناجات با امام زمان(عج)-فرهنگ عشق

حاج منصور ارضی-مولودی پیامبر اکرم(ص)-فرهنگ عشق

 

سخنان حاج منصور ارضی در این مراسم:

سلام بر ” رَّسُولَ اللَّهِ وَخَاتَمَ النَّبِیِّینَ ” ( 1 )
سلام بر مژده آور هستی ” وَاذْکُرُواْ الله کَثِیرًا لَّعَلَّکُمْ تُفْلَحُونَ ” ( 2 )
سلام بر بهانه آفرینش ” لولاک لما خلقت الافلاک ” ( 3 ) 
سلام بر رسول رحمت ” وَاذْکُرُواْ الله کَثِیرًا لَّعَلَّکُمْ تُفْلَحُونَ ” ( 4 )
سلام بی پایان خدا بر شاهد و مبشر و نذیر  ” إِنَّا أَرْسَلْنَاکَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذِیرًا ” ( 5 )
و علاوه بر سلام خداوند سلام و صلوات صالحین و مومنان بر محمد مصطفی صلی الله علیه و آله 
” إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا ” ( 6 ) 
این بر ما محبین رسول خدا صلی الله و علیه و آله و اهل بیت علیهم السلام فرض است که علاوه بر سلام و صلوات بر محمد و آل او تسلیم و پیرو ایشان باشیم. این حکم علاوه بر امر الهی با سیری در سیره پیامبر و بررسی متون و منابع مختلف روایان و محدثین و مفسرین بر ما آشکار می‌شود ”  لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ  ” ( 7 ) بله ایشان اسوه حسنه و الگویی دقیق برای مکارم اخلاق هستند ” وَإِنَّکَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِیمٍ ” ( 8 ) 
جنبه‌های مختلف شخصیت و فرامین پیامبر رحمت نشان می‌دهد که تعالیم ایشان برای همه مردم جهان است . این از همان ابتدای نبوت ایشان آشکار می‌نماید برای مثال در جاهای مختلف قرآن مخاطب همه مردم و هرکه می‌خواهد به خدا و رسول خدا روی آورد هستند مثل ” یَا أَیُّهَا النَّاسُ “‌های مختلف و همینطور ” یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا “‌های مختلف که بیان آن از طرف رسول خدا نشان از دید گسترده اسلام و ضمیر روشن رسول رحمت العالمین است، یا دلیلی دیگر بر این مدعا امثال آیۀ ” إِنْ هُوَ إِلَّا ذِکْرٌ لِّلْعَالَمِینَ ” ( 10 ) این نیست مگر یک تذکر برای عالمیان ،این آیه مطمئناً با طبع و خلق رسول خدا تطبیق کامل دارد و نشان از جهانشمول بود ابعاد شخصیتی رسول خدا و دین اسلام دارد و این جا لازم به تاکید بر این موضوع است رسول خدا اختصاص به نژاد عرب نداشته بلکه فرامین و مکارم ایشان فرا عربی بوده و دلیل این مدعا امثال آیه 89 سوره انعام است ” فَإِن یَکْفُرْ بِهَا هَـؤُلاء فَقَدْ وَکَّلْنَا بِهَا قَوْمًا لَّیْسُواْ بِهَا بِکَافِرِینَ ” اگر اینان ( اعراب ) بدان کفر ورزند، بى‏گمان، گروهى [دیگر] را بر آن گماریم که بدان کافر نباشند. با مراجعه به شان نزول این آیه موضوع ایران و ایرانی به میان می‌آید آن هم قبل از ورود اسلام به طور رسمی به ایران در واقع قبل از ورود اسلام به ایران ، ایرانیان شروع به تاثیرگذاری و تاثیر پذیری از اسلام کرده بودند و شاید این خود یکی از دلایل توجه خاص رسول رحمت للعالمین بر ایران و ایرانی است ، جالب است بدانید اسلام آوردن ایرانیان به طور جمعی قبل از لشگر کشی خلیفه دوم آغاز شده و حتی فراتر از آن قبل از لشگر کشی خلیفه و در زمان خود شخص پیامبر ایرانیان برای اسلام در مقابل اعراب مرتد جنگیدند و آنها را شکست دادند تا موجبات شادی دل پیامبر رحمت للعالمین محمد مصطفی صل الله و علیه و آله را ایجاد کرده باشند ( 11 )
رابطه پیامبر و همه اقوام از جمله ایرانیان
از زمان روشن شدن زمین و آسمان از پرتو نور میلاد فرخنده رسول رحمت للعالمین تا زمان فراگیر شدن دین محمدی در عالم و یکه تازی تمدن اسلامی و از آن برهه تا عصر حاضر که نام دلنشین ایشان موجب اتحاد مسلمانان جهان است ، اقوام و گروهای مختلفی از جامعه بشری برای رشد و تعالی اسلام از بذل  جان و مال و ایثار بی دریغ مضایقه نکرده اند از جمله این گروها و اقوام ،ایرانیان هستند.
آنگاه که نگاه قرآن و سخنان آموزنده و ارزنده پیامبر رحمت را درباره ایران و ایرانیان می‌شنویم به ایرانی و اسلامی بودن خود پی برده ، می‌بالیم. وقتی چهارده قرن قبل ،از مردم و تمدن ایرانی به نیکویی یاد می‌شود و آنان را مردمانی خداشناس ، دلیر و استوار بر پیمان و بر خوردار از هوش و شایستگیهای خدادادی معرفی می‌نمایند ( 13 ) باید نگاهی نو به خود ، جامعه پیرامون و عینیت یافتن آرمانهای اسلامی ایرانی خود داشته باشیم ، نگاهی از سر شناخت بدون تعصب و در جهت کمال جامعه ایرانی اسلامی .
پیوند اسلام با فرهنگ ایرانیان برگ جدیدی در تمدن بشری
کوتاه سخن در باب روابط متقابل ایرانیان و پیامبر رحمت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله می‌توان گفت لازمه به کمال رساندن دین خدا و تمدن ساز شدن دین اسلام بواسطه پیامبر دستیابی به سرزمین و مردمانی مناسب برای این موضوع است و مردم یک سرزمین بیشتر از هر چیز برای تمدن سازی و یا ارتقاء تمدن به سیر و سیره صحیح و روشی کامل برای زندگی در فرهنگ خود احتیاج دارند و در همین چارچوب است که می‌توان رابطه ایرانیان و پیامبر اسلام را بررسی و تبیین کرد . بهترین، ساده‌ترین و در عین حال، مهم‌ترین دلیل این ادعا ایرانی بودن اکثر عالمان بزرگ در رشته‌های مختلف علمی است، دانشمندانی نظیر ابن سینا، فارابی؛ ابوریحان بیرونی، عمر خیّام، سیبویه، طبری، ابومعشر بلخی، امام بخاری، امام مسلم نیشابوری، امام نسائی و بسیاری دیگر. از سویی ، نمی‌توان بروز و ظهور این عالمان را یکسره معلول محیط ایرانی دانست، چرا که ویژگی اصلی آثار علمی این بزرگان اسلام گرایی آن است و این صفت به نوبۀ خود برآمده از فرهنگ و تربیت اسلامی است.
حال، اگر نگاه خود را از وضعیت ایران قبل و بعد از گرویدن به اسلام معطوف به جامعه‌ی اسلامی پیش و پس از گرویدن ایرانیان به آن نماییم، شاید بتوانیم چنین ادعا کنیم که جامعۀ اسلامی نیز تنها پس از آن که پا به ایران نهاد، توانست برای حرکت به سمت آینده ای تمدن ساز اقدام نماید. این دعوی به معنای تلاش برای ایرانی نشان دادن تمدن اسلامی نیست، ولی از سوی دیگر بر این پیش فرض نیز استوار است که تمدن اسلامی را نباید یک تمدن عربی شمرد. تمدن اسلامی تمدن همۀ مسلمانان بود، نه تمدن قوم و نژادی خاص مانند اعراب یا ایرانیان؛ نقد دیدگاه عربی دانستن تمدن اسلامی به مفهوم انکار نقش و اهمیت فرهنگ و زبان عربی در شکل گیری تمدن اسلامی نیست؛ بر همگان روشن است که زبان عربی نه تنها زبان قرآن، بلکه زبان مشترک همۀ مسلمانان و زبان علمی تمدن اسلامی است و شناخت میراث تمدن اسلامی جز از طریق این زبان و فرهنگ ممکن نیست. ( 12 ) 
ایرانیان در قرآن و سخنان پیامبر رحمه للعالمین
با توجه به شایستگی‌ها و ارزشهای ایرانیان در قرآن و شان نزول آیات مرتبط با این موضوع  و روایات متعدد به نقل از رسول خدا در این باب پی به توجه خاص قرآن و رسول خدا به ایرانیان می‌بریم در واقع با آنکه تنزیل قرآن بیشتر به مباحث و احکام کلی می‌پردازد و کمتر به مسائل فرعی توجه دارد ولی تعابیر و آیات متعدد قرآن در مورد ایرانیان که البته با توجه به شان نزول و روایاتی که مهر تایید بر آنها می‌زنند به نظر معنی دار می‌آید. در اینجا به برخی از این آیات و روایات پرداخته می‌شود 
ایرانیان در قرآن
1 . ” وَآخَرِینَ مِنْهُمْ لَمَّا یَلْحَقُوا بِهِمْ وَهُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ ” جمعه 3
” و [نیز بر جماعتهایى‏] دیگر از ایشان که هنوز به آنها نپیوسته‏اند. و اوست ارجمند سنجیده‏کار. ” 
در حدیثی آمده است که پیامبر صلی الله علیه و آله این آیه را تلاوت کرد. حاضران پرسیدند: منظور از این «گروه دیگر» کیست؟ پیامبر صلی الله علیه و آله در پاسخ آن ها، دست بر شانه‌ی «سلمان» گذاشت (و به نقلی دست بر سر سلمان گذاشت) و فرمود: ” اگر ایمان در ستاره ثریا قرار گیرد، مردانی از این گروه (ایرانیان) به آن دست می‌یابند” ( 14 )
2 . ” وَاللَّهُ الْغَنِیُّ وَأَنتُمُ الْفُقَرَاء وَإِن تَتَوَلَّوْا یَسْتَبْدِلْ قَوْمًا غَیْرَکُمْ ثُمَّ لَا یَکُونُوا أَمْثَالَکُمْ ” محمد 38
” خدا بى‏نیاز است و شما نیازمندید و اگر روى برتابید [ازخدا] جاى شما را به مردمى غیر از شما خواهد داد که مانند شما نخواهند بود “
اکثر مفسّران شیعه و اهل سنّت، در ذیل این آیه نقل کرده‌اند که پس از نزول این آیه، جمعی از اصحاب از پیامبر صلی الله علیه و آله پرسیدند: «این جمعیتی که خداوند در آیه به آن‌ها اشاره می‌کند، چه کسانی هستند؟». پیامبر صلی الله علیه و آله به سلمان، که در نزدیکش بود، نگاه کرد و دست به زانو (یا شانه) او زد و فرمود: ” منظور خداوند، این مرد و قوم اوست. سوگند به آن که جانم در اختیار اوست، اگر ایمان به ستاره ثریا بسته باشد، گروهی از مردان فارس، آن را به چنگ می‌آورند”( 15 ) 
3 . ” مَن یَرْتَدَّ مِنکُمْ عَن دِینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَیُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْکَافِرِینَ یُجَاهِدُونَ فِی سَبِیلِ اللّهِ وَلاَ یَخَافُونَ لَوْمَةَ لآئِمٍ ذَلِکَ فَضْلُ اللّهِ یُؤْتِیهِ مَن یَشَاء ” مائده 54
” ای کسانی که ایمان آورده اید ، هر که از شما از دینش بازگردد چه باک ، ،زودا که خدا مردمی را بیاورد که دوستشان بدارد و دوستش بدارند در برابر مؤمنان فروتنند و در برابر کافران سرکش ، در راه خدا جهاد می‌کنند واز ملامت هیچ ملامتگری نمی‌هراسند این فضل خداست  “
شخصی درباره این آیه و مصداق آن، از پیامبر صلی الله علیه و آله پرسید. پیامبر صلی الله علیه و آله دست بر شانه (یا گردن) سلمان گذاشت و فرمود: «منظور از این آیه، این شخص و قوم او هستند». آن گاه فرمود: « اگر دین در ستاره ثریا باشد و در آسمان‌ها قرار گیرد، مردانی از فارس، آن را به دست خواهند آورد». ( 16 )
4 . ” أُوْلَـئِکَ الَّذِینَ آتَیْنَاهُمُ الْکِتَابَ وَالْحُکْمَ وَالنُّبُوَّةَ فَإِن یَکْفُرْ بِهَا هَـؤُلاء فَقَدْ وَکَّلْنَا بِهَا قَوْمًا لَّیْسُواْ بِهَا بِکَافِرِینَ ” انعام 89
” آن‌ها (اعراب) کسانی بودند که ما به آن‌ها کتاب و فرمان و نبوت عطا کردیم. پس اگر آنان کافر شوند، ما قومی را که هرگز کافر نخواهند شد، بر آنان می‌گماریم” 
مفسّران بزرگی در تفاسیر خود نقل کرده‌اند که منظور از این جمعیت (نگهبان دین)، ایرانیان هستند.( 17 ) 
مدعیی از اعراب گفت: ” ‌ای رسول خدا! منظور از گروه نگهبان دین (در آیه مذکور) کیست؟”. پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود:” سوگند به خدا، این گروه نگهبان، سلمان و قوم او هستند”. سپس فرمود: «سوگند به خدا این آیه (آیه 38 از سوره محمد) نیز در شأن سلمان و قوم او نازل شده است”. در پایان فرمود: ” ‌ای گروه قریش! شما مردم فارس (ایرانیان) را با شمشیر (در فتح ایران) می‌زنید، تا به سوی اسلام بیایند. سوگند به خدا، روزی خواهد آمد که آن‌ها شما را برای کشاندنتان به سوی اسلام، با شمشیر می‌زنند”. حذیفه بن یمان که در آن جا بود، گفت: ” گوارا باد برای سلمان و ایرانیانی که راه ایمان و تقوا را می‌پیمایند”. رسول خدا(ص) فرمود: ” اگر اسلام در لا به لای زمین گم شود، ایرانیان آن را می‌یابند، و اگر اسلام در آسمان قرار گیرد، جز مردم ایران، کسی به آن دست نمی‌یابد”.( 18 )
5 . ” إِن یَشَأْ یُذْهِبْکُمْ أَیُّهَا النَّاسُ وَیَأْتِ بِآخَرِینَ وَکَانَ اللّهُ عَلَى ذَلِکَ قَدِیرًا “
” ‌ای مردم! اگر خدا بخواهد شما را از میان می‌برد و افراد دیگری را (به جای شما) می‌آورد”
در روایت آمده است که هنگامی که این آیه نازل شد، پیامبرصلی الله علیه و آله دست خود را بر پشت سلمان زد و فرمود: ” آن افراد، از قوم این شخص (سلمان) هستند؛ یعنی مردم غیر عرب از فارس ” ( 19 )
منزلت و جایگاه ایرانیان در نظررسول رحمه للعالمین
علاوه بر سخنانی که از پیامبرصلی الله علیه و آله در تفسیر آیات قرآن درباره‌ی ایرانیان روایت شده است، سخنان دیگری نیز از ایشان روایت شده است که به طور خاص، در مورد ایرانیان و مقام و ارزش والای آن هاست که بعضی از این سخنان عبارت‌اند از:
1 – ” بشارت باد بر شما‌‌‌‌‌‌ ای فرزندان فَرُّوخ! اگر ایمان به ستاره‌ی ثریا بسته باشد، عرب به آن نمی‌رسد؛ ولی عجم، آن را در اختیار خود خواهد گرفت”. ( 20 )
2 – و در تعبیری دیگر در روایت ابوهریره آمده است که پیامبر صل الله علیه و آله فرمود: ” ‌ای عجم‌ها! نزدیک (قرآن و اسلام) گردید که عرب‌ها از آن، روی گردانده‌اند، و همانا اگر ایمان به عرش الهی بسته باشد، در میان شما کسانی هستند که آن را به دست آورند” ( 21 )
3 – پیامبرصل الله علیه و آله فرمود: ” خداوند، در میان بندگانش، دارای دو برگزیده است:
1. برگزیده او در میان عرب، در قریش است؛
2. نیکی او در میان عجم (غیر عرب) در جمعیت ایرانی است” ( 22 )
منظور از این سخن این نیست که نژاد موجب برتری است؛ بلکه منظور، خبر دادن از نبوغ و استعداد و زمینه‌هایی است که در نژاد قریش و ایرانیان وجود دارد. ( 23 )
4 – در فارسنامه ابن البلخی آمده است: ” پیغمبر را پرسیدند که چرا همه‌ی قرون، چون عاد و ثمود و مانند ایشان هلاک شدند و ملک پارسیان به درازا کشید، با آن که آتش پرست بودند” پیغمبر فرمود: ” از بهر آن که آبادانی کردند در جهان و داد گستردند میان بندگان خدای عزّوجل” ( 24 ) 
5 – نیز نقل شده است که رسول خدا(ص) فرمود: ” نام ایرانیان را به زشتی یاد نکنید؛ زیرا آن‌ها از یاران ما هستند و از ما حمایت می‌کنند” ( 25 )
6 – همچنین نقل شده است که پیامبر صلی الله علیه و آله گاهی به فارسی نیز سخن می‌گفت و حتی در برهان قاطع در شرح کلمه ” دَری” آمده است که: ” بعضی گویند دَری، زبان اهل بهشت است که رسول صلی الله علیه و آله فرموده‌اند: زبان اهل بهشت، عربی یا دری است” ( 26 )
این شیوه رفتار پیامبر نیز نشانه‌ی اشتیاق او به جلب عواطف فارسی‌زبانان است، در حالی که بعضی بر اثر تعصّب عربیت، سخن گفتن به فارسی را دور از وقار می‌دانستند.
از جمله روایاتی که در مورد فارسی صحبت کردن پیامبر صلی الله علیه و آله در دست است، این روایت است که:
وقتی سلمان بر پیامبر، وارد شد. پیامبر فرمود: ” درسته و ساوته “یعنی ” اهلاًو مَرحباً ” و صحیح این دو کلمه: ” درستید و شادید ” است؛ یعنی ” سالم و خوش باشی ” ( 27 )
سلمان شاید سمبل ایرانیان باشد 
در مورد مقام جناب سلمان همین بس که با رسول الله جلسات خصوصی داشتند و اکثر اوقات آن حضرت را جناب سلمان پر میکردند ( 28 )و پیامبر در باره ایشان می‌فرمایند ” من پیشگام همه فرزندان آدم هستم و سلمان پیشگام پارسیان است ” ( 29 ) و یا در در ماجرای معروف جنگ خندق طبق پیشنهاد سلمان، قرار شد در برابر دشمن، خندق حفر کنند. رسول خدا صلی الله علیه و آله حفر آن را بین مسلمانان تقسیم کرد و برای هر ده نفر، کندن چهل ذراع (حدود بیست متر) را تعیین نمود. از آن جا که سلمان، فردی نیرومند و کارآمد بود، مهاجران گفتند: سلمان از ماست. (یعنی نام او را در لیست مهاجران قرار دهید) و انصار گفتند: سلمان از ماست. رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: ” سلمان، از ما اهل بیت است” این جمله‌ی ” سلمان، از ما اهل بیت است”، تنها در جنگ خندق گفته نشده است، بلکه از زبان پیامبر صلی الله علیه و آله و امام علی علیه السلام و بعضی امامان دیگر نیز در موارد مختلف، آمده است.( 30 ) ولی او اولین ایرانی که به اسلام گروید نبوده است خود او می‌گوید ” وقتی که وارد مدینه شدم، زنی اصفهانی (به نام اُمّ الفارسیه) را دیدم که قبل از من به حضور پیامبر صلی الله علیه و آله رفته و مسلمان شده بود. او مرا به سوی آن حضرت راهنمایی کرد” ( 31 ) وحتی جالبتر اینکه باذان بن ساسان که نام او را بادان و بادام هم نوشته‌اند، فرمانروای ایرانی یمن بود که از سوی خسرو پرویز بر آن دیار، حکومت می‌کرد و بر سرزمین‌های حجاز و تهامه نیز سرپرستی داشت.پس از آن که سفیر پیامبر اسلام(ص) (عبدالله بن حُذافه سهمی) به دربار خسرو پرویز رسید و نامه آن حضرت را به امپراتور ایران داد. پادشاه ایران برآشفت و نامه آن حضرت را پاره کرد و سپس دستور دستگیری پیامبر و اعزام ایشان را به تیسفون، به باذان صادر کرد و همچنین به او فرمان داد تا گزارشی درباره‌ی فعالیت‌های محمّد (پیامبر اسلام) به او ارائه دهد. باذان هم دو تن از ایرانیان به نام‌های بابویه و خُرّه خسرو را به مدینه فرستاد تا از چند و چون اسلام، آگاهی بیاورند؛ امّا آن‌ها ناباورانه، خود را با جامعه‌ای نوبنیاد و سپاهی با ایمان که تا سرحدّ جان از پیامبرخود پاسداری می‌کرد، مواجه دیدند. از این رو، با آن که اجرای فرمان را ناممکن می‌دانستند، ولی دست کم، چاره‌ای جز ابلاغ مفاد آن به پیامبرصلی الله علیه و آله نداشتند. پیامبر صلی الله علیه و آله نیز در پاسخ، با تبسّمی معنادار، از قتل خسروپرویز به دست پسرش شیرویه در شب قبل، خبر داد. این پیشگویی صحیح پیامبر صلی الله علیه و آله باذان و دیگر فرماندهان ایرانی را به اسلام، متمایل کرد، به همین سبب، باذان، هیئتی را با هدایای بسیار به نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله در مدینه اعزام داشت. این هیئت، خواستار آن بود که پیامبر صلی الله علیه و آله کسی را برای آموزش اسلام به جانب یمن، گسیل فرمایند و فرمانروای مسلمانی را برای ایرانیان و مردم یمن برگزینند.
آن حضرت نیز، ضمن ارسال هدایایی، حضرت علی علیه السلام را برای آموزش اصول و فروع آیین اسلام به ایرانیان و مردم یمن اعزام کرد و طی فرمانی، خودِ باذان را به عنوان کارگزار خویش و حاکم یمن، منصوب فرمود. بدین گونه پیوند مستقیم میان اسلام و ایرانیان، بدون هیچ درگیری نظامی، نخستین بار از سرزمین یمن آغاز شد.
در اواخر عمر رسول خدا صلی الله علیه و آله باذان، وفات یافت و فرزندش ” شهر بن باذان” به جای وی منصوب شد. بعدها پس از ماجرای حجّه الوداع و بیمار شدن پیامبر صلی الله علیه و آله گروهی از اعراب به رهبری ” اَسود عَنَسی” به یمن حمله بردند و شهر بن باذان را به شهادت رسانده، و صنعا را تصرف کردند که پیامبر صلی الله علیه و آله پس از آگاهی از این خبر، یک گروه سه نفره ایرانی (فیروز، دادویه، جشیش) را مأموریت داد تا اسود را شکست دهند و یمن را بازپس گیرند. آن‌ها هم موفق به اجرای فرمان پیامبر صلی الله علیه و آله و خشنودی فراوان ایشان شدند، تا آن جا که پیامبر فرمود: ” عنسی کشته شد و قتل او به دست مبارکی متعلق به یک خانواده مبارک، انجام گرفت” وقتی از آن حضرت پرسیدند، چه کسی او را کشت؟ فرمود: “فیروز”( 32 )
بجز اینان، چند تن دیگر از آزادشدگان پیامبر(ص) هم ایرانی بودند مثل: هرمز، کرکره، وردان، مهران و یک تن از آن‌ها که نامش ابوضمیره بود و نسب و تبار خود را به گشتاسب (پادشاه افسانه‌ای ایران) می‌رسانید ( 33 ) آزاد کرده‌ای دیگر، “ثوبان ” نام داشت که سال‌ها بعد از پیغمبر زنده بود و به روزگار معاویه در شام وفات یافت. گویند وقتی پیغمبر گفت: «کیست که برای من، یک خصلت را بر عهده گیرد، تا من برای او بهشت را برعهده گیرم؟»، ثوبان گفت: من، ‌ای پیغمبر خدای! محمد(ص) گفت: «بر عهده گیر که از خلق، چیزی طلب نکنی». ثوبان پذیرفت و گویند بسا که وقتی سوار بود، تازیانه از دستش می‌افتاد و از هیچ کس در نمی‌خواست تا آن را بردارد و به دستش دهد. خودش فرود می‌آمد و آن را برمی‌داشت.( 34 ) این‌ها نشان می‌دهد که فقط جناب سلمان نبود که دارای مقامات و منزلتی نزد رسول خدا بوده بلکه حضرت با ایرانیان مسلمان بسیاری در ارتباط بودند.
در پایان باید این نکته ذکر شود ما ایرانی، عرب، ترک ، هندی ، اروپایی و یا از هر قوم و نژاد دیگری باشیم به عنوان یک مسلمان واقعی و شیعه راستین یک آرزو و خواسته بیشتر نداریم ” یا رَسُولَ‏اللَّهِ اَتَأْذَنُ لى اَنْ اَکُونَ مَعَکُمْ تَحْتَ الْکِساءِ ” که فرج و فلاح و رحمت در آن ختم شده است.
پی نوشت 
( 1 ) احزاب آیه 40
( 2 ) جمعه آیه 10
( 3 ) بحارالانوار جلد 57 صفحه 109
( 4 ) انبیاء آیه 107
( 5 ) احزاب  آیه 45
( 6 ) خدا و فرشتگانش بر پیامبر درود مى‏فرستند. اى کسانى که ایمان آورده‏اید، بر او درود فرستید و به فرمانش بخوبى گردن نهید. احزاب 56
( 7 ) قطعاً براى شما در [اقتدا به‏] رسول خدا سرمشقى نیکوست . احزاب آیه 21
( 8 ) و به راستى که تو را خویى والاست
( 9 ) کافی ج 1 ص 439
( 10 ) تکویر 27 
( 11 ) خدمات متقابل اسلام و ایران – ارتداد اسودعنسی 
( 12 ) مجله تاریخ اسلام شماره 20 الویری محسن
برای بحث هایی در زمینه‌ی تعریف تمدن، ر.ک: سلیمان الخطیب، اسس مفهوم الحضارة فی الاسلام، ص 2166؛ کریم جبر الحسن، عملیه النهوض الحضاری، فصل اول؛ احمد سائح، اضواء علی الحضاره الاسلامیه، ص 17 20؛ محمود خالدی، الاصول الفکریه للثقافه الاسلامیه، ج 1، ص 61.
( 13 ) .ایرانیان در قرآن و روایات، نورالدّین ابطحی، تهران: به آفرین، 1383، ص15.
( 14 ) تفاسیر مجمع البیان، المیزان، الدُرّ المنثور، الکشّاف، قرطبی، مراغی و فی ظلال القرآن، ذیل آیه مذکور
 ( 15 ) . الغارات، ج1،ص70؛ تاریخ یعقوبی، ج2، ص183؛ نیز ر.ک: 4. بحارالأنوار، ج41، ص137
( 16 ) الغارات، ج1،ص70؛ تاریخ یعقوبی، ج2، ص183؛ نیز ر.ک: 4. بحارالأنوار، ج41، ص137.
( 17 ) بحارالأنوار، ج67، ص176.
( 18 ) تفسیر روح البیان، ج9، ص90؛ تفسیر القرطبی، ج9، ص6161.
( 19 ) تفسیر القرطبی، ج9، ص6161
( 20 ) بحارالأنوار، ج67، ص174. 
طبق گفته ابن اثیر در کتاب النّهایه، فرّوخ (فرّخ) از فرزندان حضرت ابراهیم بود که دارای نسل فراوان شد و غیر عرب از نسل او به وجود آمدند (النهایه، ج2، ص425)
( 21 ) تاریخ اصبهان، ابونعیم،ج1،ص4و5
( 22 ) ربیع الأبرار، زمخشری (مطابق نقل نفس الرحمن، ص31)
( 23 ) ایرانیان در قرآن و روایات، ص 65.
( 24 ) فارسنامه، ابن البلخی، چاپ دارالفنون کمبریج، ص5
( 25 ) صحیح البخاری و صحیح مسلم و صحیح الترمذی (مطابق نقل جامع الاُصول ،ج10، ص149)
( 26 ) برهان قاطع، تصحیح محمد معین، تهران: امیرکبیر،1357،ص847
( 27 ) صبح الأعشی، ج 1 ، ص 166 (نقل از : ایرانیان در قرآن و روایات، ص 47) 
( 28 ) شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج18،ص36
( 29 ) الاحتجاج، طبرسی،ج1،پاورقی ص150
( 30 ) نفس الرّحمن، ص 31و32
( 31 ) گلزار اکبری، ص85؛ الاوائل، ص161 
( 32 ) وب سایت شورای گسترش زبان و ادبیات فارسی www.persian-language.org 
کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران شهید مطهری
( 33) بامداد اسلام، عبدالحسین زرّین کوب، تهران: امیرکبیر،1384،ص66
( 34 ) بامداد اسلام، عبدالحسین زرّین کوب، تهران: امیرکبیر،1384،ص67
منابع :
تر جمه قرآن فولادوند 
ماهنامه تخصصی بشارات سال 88
مجله تاریخ اسلام شماره 20 
خدمات متقابل اسلام و ایران- شهید مطهری

 

اسلایدر پستهای مجموعه ای جدید:

  • :: مرحوم سید جواد ذاکر-محرم۱۳۷۵ تا ۱۳۸۴(کامل)-مجموعه ۵۰۰ سبک مداحی-بخش اول-فرهنگ عشق

 

:: وضعیت آرشیو تارنمای بزرگ فرهنگ عشق

اسلایدر محصولات فروشگاه:

  • تی شرت عزاداری (طرح عرشیان)فروش ویژه تی شرت محرم (طرح عرشیان)

تی شرت محرم، یک تیشرت فوق العاده شیک و زیبا برای آقایان خوش سلیقه و عزاداران واقعی. با کیفیت استثنایی و چاپ عالی برای اولین بار در ایران.

 

 

روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول مورد نظر را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قیمت: 29500 تومان


 

فروش ویژه شال محرم (طرح عرشیان)

شال محرم، یک شال فوق العاده شیک و زیبا برای آقایان خوش سلیقه و عزاداران واقعی. با کیفیت استثنایی و چاپ عالی برای اولین بار در ایران.

 

 

روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول مورد نظر را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قیمت: 15500 تومان
ارسال دیدگاه

 دیدگاه شما بعد از بررسی مدیر افزوده خواهد شد.ads ads
موضوعات